Adım Adım Windows Server 2003'den Windows Server 2008'e geçiş (Transitioning)

Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi varolan Server 2003 dc’mizi Server 2008’e geçirmek için 3 farklı yol izleyebiliriz.Biz burada Transitioning işlemini kullanarak bir geçişin nasıl olacağını göreceğiz.
Transitioning işlemi sırasında varolan Server 2003 AD yapımıza Server 2008’i eklicez.Varolan bilgilerin geçtiğini doğrulucaz.Ardından FSMO rollerini ekleyeceğiz.
Server 2008’in additional domain controller olarak adım adım kurulum aşamalarına burada değinmeyeceğim.Genel hatlar itibariyle server 2000’den 2003’e geçişteki kurulum işlemine benziyor.Yalnız dikkat etmemiz gereken server 2008 adc’i kurmadan önce Active Directory yapısını ve şemasını uygun hale getirmek olacaktır.Bunun için

adprep.exe /forestprep Schema Master
adprep.exe /domainprep Infrastructure Master
adprep.exe /domainprep /gpprep Infrastructure Master
adprep.exe /rodcprep Domain Naming Master

komutlarını kullanacağız.Her komutun karşısında hangi DC’de kullanılması gerektiği belirtilmiş.Görüldüğü gibi tüm schema update işlemleri için adprep.exe komutunu kullanıyoruz.Burada dikkat etmemiz gereken rodcprep komutu.Bu komutu, eğer yapamızda RODC yapısı kullanmayı planlıyorsak uygulamamız gerekli.Eğer böyle bir düşüncemiz yoksa bu komutu uygulamamıza gerek yok.
Komutları çalıştırdıktan sonra işlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini adprep.log dosyasını inceleyerek kontrol edebiliriz.

Bu işlemden sonra ayrı bir donanım üzerine Windows Server 2008’i kurduktan sonra onu varolan domaine dahil edeceğiz.adprep.exe komutlarını çalıştırdıktan sonrada Server 2008 Active Directory yapısını dcpromo.exe komutu ile additional olarak kurarız.Adım adım anlatmayacağımızı söylemiştik,en dikkat etmeniz gereken bölüm ,kurulum sırasında varolan bir active directory yapısına ek olarak kurulum yapacağınızı belirtmeniz.

Bu işlemden sonra yeni Windows Server 2008 Domain Controller’ımızı Global Catalog olduğundan emin oluruz.Ardından FSMO rollerini aktarım işlemine geçeceğiz.Bunun için server 2003 organizasyon ismimize sağ tıklayarak Operations Masters’ tıklıyoruz.

fsmo.PNG

Bu sayfadan her 3 rol içinde Change butonuna basarak 2008 üzerine geçiş işlemini gerçekleştiriyoruz.

fsmo2.PNG

Yalnız Infrastructure master rolünü aktarmak istediğimizde bize şöyle bir hata vericektir.

fsmo3.PNG

Bu hatanın sebebi Infrastructure master rolünün Global Catalog üzerinde tutulmasının önerilmemesidir.Fakat şu iki durumda rolü GC üzerinde tutabiliriz.

-Forest’ımızda sadece tek bir domain varsa.Bu durumda zaten Global Catalog olmayan bir dc üzerinde tutma imkanımız yok.

-Forest’ımızdaki tüm dc’ler aynı zamanda gc ise.Burada da yukarıdaki durum geçerli.

Ben sadece yapımızda Server 2008 altyapısı olacağı için rolü güvenle aktarabiliyorum.

Tüm bu rolleri aktarma işlemini aynı zamanda ntdsutil.exe aracını kullanarakta gerçekleştirebiliriz.Bunun için şu makaleyi referans alabilrisiniz.

Şimdi Server 2003üzerinde rollerin aktarılıp aktarılmadığını kontrol ederiz.

fsmo41.png

Gördüğümüz gibi roller server 2008 üzerinde gözüküyor.Bu kontrol işlemini aynı zamanda netdom.exe query fsmo komutuylada yapabiliriz.Bu işlemlerden sonra iki DC üzerinde de event viewer’ı olası hatalara karşı kontrol etmemizde fayda var.

Artık Server 2003 üzerinden dcpromo komutu ile Active Directory yapımızı kaldırabiliriz.Peki bu kaldırım işlemi bize ne sağlıcak.Bu kaldırım işleminden sonra Server 2008 üzerinde functional level seviyesini 2008’e çekebileceğiz.Buda bize aşağıdaki gibi ek avantajlar sağlayacaktır.(Bu geri dönüşü olmayan bir işlemdir!)

  • Distributed File System
  • Advanced Encryption Standard support for the Kerberos protocol
  • Last Interactive Logon Information
  • Fine-grained password policies

One thought on “Adım Adım Windows Server 2003'den Windows Server 2008'e geçiş (Transitioning)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

24 + = 26