AntiAffinityClassNames

Windows Server 2003 zamanında Cluster.exe ile konfigure edilebilen bir attribute olan AntiAffinityClassNames VM kullanımının artması ile birlikte daha kritik öneme sahip olmaya başladı.

Birden fazla node’unuzun olduğu bir Hyper-V cluster ortamını düşünün. Bu noktada bazı kritik servislerinizde sanal makine olarak bu ortamın içerisinde barınıyor olabilir. Fakat bazı kritik servislerin ihtiyaç gereği failover durumlarında asla aynı host sunucuda barınmamasını isteyebilirsiniz. Örneğin Exchange sunucularının ya da Active Directory sunucularının mümkün oldukça aynı host üzerinde barınmamasını talep edebilirsiniz.

Bu noktada devreye cluster.exe’nin bir parametresi olan AntiAffinityClassNames giriyor. Normalde herhangi bir host fail olduğunda VM ilk olarak preferred owner sunucusuna gitmek isteyecektir. Eğer buraya da geçemez ise sıradaki diğer host sunuculara geçer.

Fakat aynı zamanda her geçiş sırasında ilgili host üzerindeki cluster group için AntiAffinityClassNames parametresi kontrol edilir. Eğer kendisinin sahip olduğu bu parametre geçiş yapmaya çalıştığı cluster group’da da aynı  ise bu geçişi ignore ederek bir sonraki host sunucuya geçiş yapmaya çalışacaktır.

Bu durum mümkün oldukça geçerlidir. Eğer VM’in geçebileceği farklı başka grup yok ise o takdirde AntiAffinityClassNames aynı olsa dahi aynı cluster group içerisine VM taşınabilir.

Bu attribute’ı konfigure edebilmek için aşağıdaki komut satırı kullanılabilir:

cluster group “GROUP1″ /Prop AntiAffinityClassNames=”CustomName”

PowerShell ile de benzer atamayı gerçekleştirebilirsiniz:

http://gallery.technet.microsoft.com/PowerShell-module-for-16242485

zp8497586rq