Arthur C. Clarke öldü

Bu sabah gazetede okudum.Şimdiye kadar okuduğum en fantastik,en sürükleyici bilimkurgu kitabı olan “œ2001: A Space Odyssey” ve devam serisinin yazarı Arthur C. Clarke 19 Mart itibariyle yaşama veda etmiş.Ölmeden önce Arthur C. Clarke’ın en büyük dileği dünya dışı varlıklara dair kanıtların bulunması imiş…

Hatırlıyorum lise yıllarında bu seriyi okumuş ardından diğer kitaplarınıda edinmiş ve kendisini biraz araştırmıştım.O sadece bir bilimkurgu yazarı değil.Yani oturup hayal ettiklerini yazıya döken sıradan bir yazar değil.Bir döneme damgasını vurmuş bir insan.Öyle birisiki kitaplarında yer verdiği,ortaya attığı fikirler daha sonra uzay araştırmalarında bilimsel çalışmalarda kullanılmış.Onun hayalgücü sayesinde bir çok önemli gelişme sağlanmış.80’li yaşlarına geldiğinde bile NASA ve Microsoft onun geleceğe dair vizyonunun ne olduğunu araştırıyordu…Henüz çocukken bir zamanlar benimde heveslenip başaramadığım şey olan kendi teleskobunu yapıp ayın haritasını çıkarmış.Askerliğiyle birliktede de hikayelerini yazmaya başlamıştır.En çok anılan romanının “œ2001: A Space Odyssey” olmasının sebebi ise bu hikayeyi Stanley Kubrick’in sinemaya aktarması ve en iyi senaryo dalında ortaklaşa oscar adayı olmaları.Ama tabiki de filmi izlemenizi değil kitabı ve devamında gelen 3 kitabı daha okumanızı tavsiye ederim.Bir insanın hayal gücünün sınırlarını görebilir,şimdilerde üzerinde kafa yorduğumuz sanal zekanın HAL bilgisayarı ile nasıl bir tehlikeye dönüşebildiğini anlayabilir ve gerçekten gece yatağınıza yattığınızda Arthur C. Clarke’ın yarattığı bin yıl sonrasının dünyasını hayal edebilirsiniz.

Eğer bilimkurgu hayatınızda önemli bir yer taşıyorsa sizde , son kitap 3001’deki David gibi ,Arthur C. Clarke’ında bir YILDIZ ÇOCUĞA dönüştüğünü düşünebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 4 =