Automatic Discovery sadece DNS üzerinde sorgu gerçekleştirsin!

Bildiğimiz gibi ortamda ISA SERVER var ise firewall client yada web proxy clientlar proxy ayarlarını otomatik olarak alabiliyorlar.Bunun için dns yada dhcp üzerinde wpad.dat dosyasının yerini gösterecek kayıtları oluşturuyorduk.Örneğin dns üzerinde wpad isimli bir cname yada host kaydı açıp isa serverın fqdn’inin yazdığımızda proxy ayarlarını otomatik alması gereken client ilk önce dns’e gidip wpad server’ın yerini soruyordu.Bizim oluşturduğumuz cname kaydıda bunu söylüyordu.Böylece clientta http://isa:port/wpad.dat dosyasına ulaşabiliyordu.

Aynı durumu dhcp üzerindede clientlara dağıtabiliyorduk.Bunun içinde option 252 değerini oluşturup isa fqdn’i beliritiyorduk.

Tabiki bu istekleri dinlemesi içinde ,dns için 80,dhcp için ise option 252 girdisi sırasında belirttiğimiz portlar için automatic discovery publishing ayarını ISA üzerinde yapmamız gerekiyordu.

Buraya kadarki işlemler zaten yapabildiklerimiz.Aynı zamanda Microsoft bize şu esnekliği sunuyor.Proxy tabında ayarları otomatik al olarak işaretlenen bir client önce dhcp sonra dns üzerinde sorgular yapmak yerine sadece dns üzerinde wpad kaydını arayabilir.Bunun için client üzerindeki regeditte ufak bir değer oluştururuz.

HKEY_Current_UserSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings

altında DWORD: AutoProxyDetectType oluşturup değerinide 2 olarak ayarladığımız takdirde browser sadece dns üzerinde wpad kaydını arayacaktır.

Peki bu bize ne yarar sağlar?

Sadece response time’da yani cevap süresinde ufak bir kısalma görebiliriz.Çünkü dhcp üzerinde hiçbir şekilde arama yapılmayacak.Zaten sizin eğer dhcp clientlarınız yoksa doğal olarak wpad girdisini dns üzerinde oluşturdunuz demektir.Bu takdirde yukarıdaki regedit ayarı işinizi görebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 2 =