Azure Active Directory Giris

Bu makale serisinde Azure içerisindeki en önemli servislerden olan Azure Active Directory hizmetini detayli sekilde inceleyeceğiz.

Azure Active Directory genel olarak kurumlara bulut tabanli bir kimlik doğrulama cozumu sunar.  BU hizmeti sunarken kendi yerel active directory ortaminizi kullanmaniza izin vermekle birlikte yalnızca bulut tabanli bir yönetime de sahip olabilirsiniz.

Bulut tabanli kimlik dogrulamanin temel avantaji Microsoft’un son yillarda ozellikle üzerinde durduğu her cihazdan ve heryerden erişim anlayisini desteklemektir. Kullanicilar farkli tablet, bilgisayar yada telefonlardan dunyanin herhangi bir yerinde sizin kurumsal servislerinize erişmek istediğinde kimlik doğrulama adimini bulut tabanli Azure Active Directory hizmeti üzerinden alir.

Azure Active Directory bu kimlik doğrulama işlemini klasik kullanici adi ve parola ikilisinin yaninda ek güvenlik ozellikleri ile de destekler. Ornegin cift tarafli kimlik doğrulama ile kullanici adi ve parolaya ek olarak ayni zamanda telefona gönderilen SMS yada cagri ile ek güvenlik önemli sağlanabilir.

Azure Active Directory aslinda gunumuzde kullanilan bazi Microsoft servislerinin arkasinda yer alan kimlik doğrulama yöntemidir. Asagidaki hizmetler bunlarin en yayginlari olarak karsimiza cikar:

  • Azure
  • Office 365
  • Dynamics CRM Online
  • Windows Intune

Eger yukarıdaki hizmetlerden birisini kullaniyorsaniz hic Azure paneline uğramadan dahi direkt olarak ilgili servisin içerisinden bulut tabanli kimlik cozumunuzu kullanabilirsiniz. Ornegin:

  • Bulut üzerinde kullanici yönetimi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz
  • Ilgili bulut hesaplarini yönetebilirsiniz.
  • Var olan onpremise altyapiniz ile entegrasyonu sağlayabilirsiniz.

Asagidaki diagramda goruldugu gibi ilgili portallar bir onyuz gibi davranırlar ve read-write işlemlerini gerçekleştirirler.

1

Yukarida sag tarafta gösterilen portallardan herhangi birisi ile organizasyon verisinde bir değişiklik gerçekleştirdiğinizde, bu değişiklik otomatik olarak diğer tum portallara da yansiyacaktir. Ornegin Windows Intune içerisinde oluşturulan bir kullanici otomatik olarak Office 365 paneli üzerinden de yönetilebilir.

Ikinci bolumumuzde Azure Management Portal üzerinden ilk erişimi gerçekleştireceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

54 − = 52