Back-end Front-end

Exchange organizasyonumuzda front-end server olarak çalıştırdığımız exchange server sayesinde back-end olarak çalışan ve asıl rolleri üzerinde tutan exchange server’ımız üzerindeki yükü azaltmış oluruz.
Dışarıdan bağlanan client’lar(örneğin owa) ilk önce front-end server’a isteklerini gönderirler ve buradan back-end’e forward edilirler.

cart_nasca.PNG

image2063.PNG

Exchange sunucumuz default kurulumda back-end olarak kurulur.Back-end server bildiğimiz exchange server ile aynıdır.İçinde rolleri logları mailboxlar’ı public folder dizinlerini tutar.Front-end exchange server’ımız ise bunların hiçbirini taşımaz.Sadece istekte bulunan client’ı karşılar,merhaba der ve bir gateway mantığıyla asıl arkadaki back-end sunucumuza gönderir.

Front-end sunucumuzu aynı forest yapısında kurmamız gerekir.Ayrıca kurulum sırasında zaten önceden ilk exchange kurulumda forest yapısını genişlettiğimiz için forestprep ve domainprep komutlarını çalıştırmamıza gerek yoktur.

Kurulum ve network dizaynından sonra ise yapmamız gereken ESM içinden bu server’ın front-end olduğunu belirtmemiz.Bunun için;

-Servers/server ismi özelliklerine girerek general tabına geçeriz.
-This is a front-end Server kutucuğunu işaretleriz.

Onayladığımızda Microsoft bizden reboot etmemizi ve SSL konfigurasyonunu(front-end / back-end arası) yapmamızı ısrarla isteyecektir.

front-end.PNG

3 thoughts on “Back-end Front-end

  1. anıl abi teşekkürler bizi aydınlattığın için
    allah razı olsun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 83 = 92