Call of Duty 4 Modern Warfare

Call of Duty serisini oynayanlar bilir.Serinin tümünde ikinci dünya savaşı sırasındaki konular işlenmiş ve hikaye o zamanlarda geçmiştir.Yalnız serinin son oyunu Call of Duty 4 Modern Warfare ile bu alışkanlığa bir son vermiş anlaşılan Infinity Ward.Ve bence çok da iyi etmiş.Kişisel olarak eski tip silahlarla savaşmayı pek sevmiyorum.Ama aynı zamanda çok gelişmiş fantastik silahlarla oynamayıda sevmem.Benim istediğim şey, oyun bugünü yansıtsın,olabildiğinde gerçekçi olsun..Bu hevesle başladım Call of duty 4’e.Ve çok kısa bir süre sonra sandalyeme yaslanmış ve “vayy be” derken buldum kendimi.Gerçekten mükemmel bir oyun ortaya çıkmış.

Peki bu oyunu mükemmel kılan nedir? Zaten herkesin üzerinde Crysis’in olumsuz etkileri var.Yani artık piyasaya çıkan tüm oyunların gerçeklik,oyun içinde etkileşim,grafik kalitesi gibi unsurları hep crysis ile karşılaştırılıyor.E bu yüzdende1-0 geride başlıyorlar.Crysis ile başlayan devrime aya uydurmaları biraz zaman alıcak gibi.Ama bunu COD’de bek yaşamadım diyebilirim.Grafikler gerçekten çok üst düzeyde idi.Oyun içi etkileşimde önemli ölçüde arttırılmış.Fakat bana kalırsa en güzel yanı yapay zeka idi.

Zaten oyuna başlamadan önce sizi birlikte operasyon yapacağınız grupla birlikte çalışabilmek ve seviyenizi anlamak için bir dizi teste tabi tutuyorlar.Yani bir binaya operasyon yapmış gibi maketten düşmanları falan öldürüyosunuz.Testi tamamladıktan sonra 4 seviyeden birini size sunuyor.En üst seviyeye 4. seviye dersek oyun bana 2. seviyeyi uygun buldu:)Ben inatla son seviyeyi yani ismi (you will not survive-hayatta kalamazsın) olan en zor seviyeyi seçmek istedim.Beni bir kez daha “senin kabiliyetin bu kadar zorlama işte” diyerek uyardı…Ve oyun başladıktan sonra son seviyeyi seçtiğime pişman oldum diyebilirim.Karşınızdaki düşmanlar gerçekten inanılmaz zekiler.Bazı oyunlardaki gibi direk pat küt adam öldüremiyorsunuz.Mutlaka bir strateji belirlemek,bazı zamanlarda saklanmak yada kaçmak zorundasınız.

Düşmanların ölümleride gerçekten çok gerçekçi.Birisini öldürdüğünüzü zannedebilirsiniz ama sadece bacağına bir urşun yediği için yere düşüp ardından silahına uzanıp sizi arkanızdan avlayabilir.Silah çeşitliliği bakımındanda çok zengin bir oyu.70’den fazla silahı kullanma imkanına sahibiz.Yabi bazen sadece silahlar yetmiyor.6 kişilik grubunuzu köyün birinde 200-300 kişi sıkıştırdığı takdirde burdan sağlam çıkmanız gerçekten zor.Bu durumda birliğinizden hava desteği talep edip koordinatları iletiyorsunuz ve bir anda o 200 kişi 10 kişiye düşebiliyor.

Oyun içinde birçok göreve gidip geliyorsunuz. Bunun içinde sniper ve otlardan oluşmuş kıyafetinizle bir suikaste gitmek,tv istasyonunu basmak,gemiye çıkarma yapmak,şehri ele geçirmek,hava saldırısıyla arkadaşlarınızı korumak sıralanabilir.

Kısacası eğer fps oyunlardan hoşlanıyorsanız mutlaka alıp bitirmeniz gereken bir yapıt diyebilirim.Birkaç ekran görüntüsü:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70 − 62 =