Configuration Manager 2012- Site Tipleri

Configuration Manager 2012 ile birlikte site hiyerarşisinde de önemli değişiklikler bulunuyor. Bunların en önemlisi Central Administration Site’ın sunulması ve primary / secondary sitelar üzerinde gerçekleştirilen yenilikler.

Bir diğer yenilik site site-to-site iletişimde artık database replication’ın kullanılması ve site bilgilerinin trusted forestlara publish edilebilmesidir.

Site tiplerinin özelliklerini incelersek;

Central Administration Site

Hiyerarşi içerisinde intersite data replikasyonunu yöneten site’dır. Bunun için arka planda çalışan database replikasyon teknolojisini kullanır. Tüm raporlama ve yönetim aksiyonları için kullanılabilir. Site hiyerarşisinin en tepesinde yer alır.

Configuration Manager 2007’de olduğu gibi;

– İstemci datalarını process etmez

– Client Assigmentlarını kabul etmez

– Tüm site sistem rollerini desteklemez

– Database replication kullanır.

Primary Site

Yüksek hızlı bağlı istemcilerin yönetilmesi için kullanılır. Client agent ayarlarında boundary olarak kullanılamaz. Aynı şekilde veriabanı replikasyonunu kullanır.

Secondary Site

Limitli bant genişliğine sahip uzak ofislerdeki istemcilerin yönetilmesi için kullanılır. SCCM 2007’den farkı artık bir SQL Server yada Express ihtiyacının olmasıdır. Aynı şekilde eskiden opsiyonel olarak Proxy Management Point ve Distribution Point , seocndary site kurulumları sırasında otomatik olarak yüklenmektedir. Aynı şekilde veriabanı replikasyonunu kullanır.