Configuration Manager altında Client Installation Metodu

Organizasyonunuzdaki bilgisayarlara Configuration Manager 2007 client yazılımını yüklemek için farklı metodlar kullanabilirsiniz.Şimdi bu metodları kısaca inceleyelim.

Client push installation:

Tek bir bilgisayara yada birden fazla bilgisayara yükleme şansınız bulunmaktadır.Keşfedilen bilgisayarlara (discovered computers) otomatik yüklenebilir.Yalnız bazı dezavanatajları bulunuyor.Workgroup altında çalışan bilgisayarlarınız var ise bunlara client yazılımını bu metod ile kullanabilme şansınız bulunmuyor.Tabiki birden fazla bilgisayara kurulum yaparken networkü yorabilme ihtimalide bulunuyor.

Ayrıca client bilgisayarlar üzerinde firewall'da gerekli ayrıcalıklar tanımlanmış olması gerekli.

Software update point based installation:

WSUS ve active directory doğru konfigure edilmiş ise yeni bilgisayarlar üzerine client yazılımını otomatik olarak yükleyebilir,clientların discover edilmesine gerek yoktur.Active directory schema'sı extend edilmiş ise,ki bunu kurulum sırasında dvd içerisinde hazır bulunan script ile yapabiliyoruz,bilgisayarlar yükleme özelliklerini active directory domain servisleri üzerinden okuyabilir.Aynı zamanda remove edilen client yazılımları yeniden yüklenirler.

Group Policy installation:

Aynı şekilde clientların discover edilmesine yani önceden keşfedilmesine gerek yoktur.Schema genişletildiyse clientların active directory üzerinden yükleme bilgilerini okuyabilirler.Yalnız çok fazla client yüklemesi gerçekleştirilirse fazla network yoğunluğuna sahip olabilir.

Logon script installation:

Bu yükleme metodunda komut satırı parametrelerini kullanabilirsiniz.Aynı şekilde clientların önceden discover edilmesine gerek yoktur.

Manual installation:

Özellikle test amaçlı bu metodu kullanabilirsiniz.Yalnız bizim için zaman açısından sorun yaratabilir.

Sonraki yazılarda her bir client software installation metodunu uygulamalı olarak göreceğiz.