Configuration Manager ve Service Location

System Center Configuration Manager 2007 içerisinde bulunan service location clientların otomatik olarak site bilgilerini ve management point bilgilerini edinmelerini sağlar.İnternet-based olmayan tüm clientlar bir site üzerine assign edildiklerinde site ile ilgili bilgi talebinde bulunurlar.Bunun için clientların farklı bir sıralaması vardır.

Intranet clientlarını ilk olarak baktıkları yer Active directory domain services’dir.Burada site bilgisini ve management pointleri ararlar.Yalnız clientların bunu gerçekleştirebilmesi için Active Directory Schemasının genişletilmesi gerekli.Bunu SCCM 2007 dvd’si içerisinde gelen hazır scriptlerle yapmak mümkün.Bunun dışında SCCM sitelerinin hepsi Active directory içerisinde publish edilmeleri gerekli.Bunuda site özelliklerine gelip advanced tabında gerçekleştirebilirsiniz.Son olarak clientlar site server’ın dahil olduğu foresta dahil olmak zorundalar.

Yukarıdaki 3 gereksinimden biri karşılanmıyorsa clientlar bir diğer methoda otomatik olarak geçiş yapacaklardır.Site bilgisini edinebilmeleri içinde tek method server locator point(SLP)dir.Management points bilgisi için ise DNS,SLP ve WINS kullanılabilir.

Şimdi bu yöntemlerin nasıl uygulandığına bakalım.

Server Locator Point:

SLP kullanılarak client tarafında hem site bilgisi sağlanır hemde management point lokasyon bilgisi sağlanır.site informatin bilgisi önemlidir çünkü siz atıyorum client push yöntemi ile clientlarınıza clien.msi yazılımını dağıttıktan sonra bunların assign edilmesi gerekli.Assign işleminide manuel yada otomatik gerçekelştirebilirsiniz.Fakat bunun için clientların site bilgisini almaları gerekecektir.Bunu almadan assign edilemezler.Assign edilememeleri ne denemektir? Yani bu clientlar yönetilemezler!

İşte bu yüzden eğer active directory schema’nız genişletilmediyse clientlar bu bilgiyi active directory üzerinden alamayacaklar.Bu noktada bir server locator point’e ihtiyacınız var.

Bunun dışında clientlar management point lokasyon bilgilerinide active directory altından(ki şema genişletilmediyse alamazlar) dns yada wins ile alamazlarsa yine bir SLP’ye ihtiyacınız var.Peki clientlar SLP’leri nasıl bulacaklar?

client üzerinde management client yazılımını yüklemek için kullandığımız client .msi dosyasını yüklerken parametre olarak belirtebilme şansımız bulunuyor.Buradaki parametre SMSSLP=FQDN yada IP…..Bununla birlikte aslında client’a slp noktasının yerinide söylemiş oluyoruz.Tabi bundan önce SCCM üzerinde bir SLP oluşturmamız gerekiyorki o bu yazının dışında inceleyeceğimiz bir konu.

Eğer yükleme sırasında bir parametre belirtilmediyse client bunu WINS altından bulabilir.

.Bunun için komut satırını açarak sırasıyla;

-Netsh

-wins

-Server

-add name Name=SMS_SLP endchar=1A rectype=0 ip=ipadresiniz komutlarını kullanın.

Eklendiğini control etmek için

-show name Name=SMS_SLP endchar=1A komutunu kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında clientlar management pointlerine ait lokasyon bilgilerini DNS’te bulabilirler.Yalnız bunun için;

-management point girdisini barındıran dns zone’u bu rolü tutuan bilgisayar ile ilgili host A kaydını barındırmalı.

-Clientlarda dns suffix yapılandırılmış olmalı.

Bu SCCM’in başlangıç konfigurasyonlarından sadece bir tanesi.İlerleyen yazılarda ayrıntılı konfigruasyonlara değineceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 21 = 24