Crysis….Görsel bir şölen..

Donanımhaber.com’da ilk duyurulduğundan beri takip ettiğim oyundur crysis.Tabiki bunun birçok sebebi var.İlk dikkat ettiğim yeni oyun motoru sayesinde bir devrim yaratacağının söylenmesiydi.Yeni nesil dx10 teknolojisini kullanarak bizi gerçeğe en çok yaklaştıran oyun olacağını söylüyordu crysis yapımcıları.
Ama bu oyunu karşı kanınızın ısınması için sadece muhteşem görsellik değil sebep.Oyun crytek firması tarafından yapılıyor ve ea games ile piyasaya sürülüyor.Crytek firmasının sahibi ise almanya’dan 3 türk.
Evet o zaman karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor.Dünyanın merakla beklediği oyunu çıkaran kişiler türk!!Tabiki oyunu programlayan mühendislerden bahsetmiyoruz.
Hal böyle oyunca demo tarihine kadar sabırla bekledim.Bazen tarihi ileri aldılar.Ama neyseki şu anda 1.8 gblık crysis demosu bilgisayarımda bitirilmiş ve tekrar oynamak üzere duruyor.Oyundan bahsetmeden önce şunu söylemem gerekli.
Neredeyse şimdiye kadar oynadığım hiç bir oyunu tekrardan oynamam.Farklı oyun bitişleri vaadeden bioshock oyununu bile anca bir kere oynayabildim.İkincisinde aynı tadı alamıyorum.
Ama crysis demosunu yükler yüklemez 2 saat içinde bitirdim ve şu neredeyse hergün oyuna tekrardan giriyorum.Ama bitirmek için değil.O güzel dünyayı,ormanın içindeki muazzam ışık oyunlarını,güneş doğarken sahili izlemeyi.Sanki bir tatil yöresinin tanıtım reklamı gibi oyunun için.
Modellemeler,insan yüzleri,ışıklar gölgeler o kadar mükemmelki.
Çoğu zaman oyuncular uzun süre bir oyunu bekledikten sonra hayal kırıklığına uğrarlar.Crysis’de ise bu durum eldeki teknolojinin,son model grafik kartlarının bile oyunu en üst ayarlarda açamamasıydı:)
Aylardır donanımhaber.com’u takip ediyorum.Daha demosu çıkmadan birçok kişi sadece bu oyun için nvidia 8800’leri aldılar.Ancak demo çıktığında göründüki tam performans için bu kartlar yetersiz kalıyor.
Eğer bu oyundan maximum zevk almak,görsel bir şölen yaşamak istiyorsanız,full sürümü bekleyin.Daha optimize bir şekilde gelicektir.Aynı zamanda oyunun piyasaya girmesiyle birlikte tam uygun bir ekran kartı edinin.E zaten dual core işlemci ve minumum 2 gb ram’den bahsetmiyorum:)

2 thoughts on “Crysis….Görsel bir şölen..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

65 − 64 =