Disable Shutdown Event Tracker

Windows Server 2003/2008 kullanıyorsanız bilgisayarı kapatmak istediğinizde karşınıza çıkan bu pencere ile eminim muhattap olmuşsunuzdur.

Aslına bakarsanız ilk   kurulumdan beri kapatmayı istediğim bu özelliği aksine her seferinde “asd” yazarak geçiyorum.Sebebi tam kapanma sırasında karşıma çıkması ve tekrar açılışlarda bunu unutmam.

Ama sanırım geç olsada artık bunu nasıl kapatacağımızı burada açıklamak iyi olucak.

“Shutdown Event Tracker” özelliği xp ve server 2003/2008 için gelen bir özellik.Xp için kurulumla birlikte disable durumda gelmesine rağmen server 2003’de enable karşımıza çıkıyor.Asıl amacı kullanıcıların bilgisayarlarını neden kapadığını yada neden yeniden başlattığını kayıt altına almak.Tabi benim gibi comment bölümüne “asd” yazdığınızda pek kullanışlı bir özellik olmuyor.

İstediğiniz takdirde event viewer altında system log içerisinde 1076 nolu event’ı inceleyebilirsiniz.Burada “Shutdown Event Tracker” kayıtları tutuluyor.

Shutdown Event Tracker’ı kapatmak istediğimizde aşağıdaki yolu takip edebiliriz;

1. Group Policy’ide ilgili policy’i açın.Örneğin tüm domain bazında bu özelliği kapatmak için Default Domain Policy üzerinde işlem yapabilirsiniz.Aynı zamanda domaine dahil olmayan local bilgisayarlarda da local GPO üzerinde (gpedit.msc) işlem yapabilirsiniz.

2. Computer Configuration > Administrative Templates > System dizini altına inerek Display Shutdown Event Tracker’a tıklayın.

3. Disabled’ı seçin.

Artık policy’nin uygulandığı bilgisayarlarda Shutdown Event Tracker çalışmayacaktır.

One thought on “Disable Shutdown Event Tracker

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

25 + = 35