Dns Properties

Sistemimizde bulunan dns serverda properties kısmındaki bölümlerden kısaca bahsetmek gerekirse;;

 

İnterface: Burada ALL IP ADRESS kısmını ,eğer dns server iki veya daha fazla ip adresine sahipse gelen dns sorgularının hepsnin bu dns server tarafından yanıtlanmasını istiyorsak kullanırız.ONLY FOLLOWING IP ADRESS kısmını işaretlersek sadece belirlenen ip adresine gelen sorguların yanıtlanmasını sağlarız.

 

Forwarders: Enable forwarders sekmesini işaretlersek dns sorgularının yanıtlanması için başka Dns server var ise sistemde buna başvurulması sağlanır..En alttaki Do not recusion sekmesi işaretlenirse bulunamayan sorguların root hints’e sorulması engellenir.

 

Advanced:

·                 Disable recursion   : Bu seçenek seçilirse DNS Server’ın bir ismiçözümlemek için diğer DNS server’lara başvurmasını engellemiş olursunuz.  

·
                BIND secondaries :Bu seçenek varsayılan olarak seçilidir ve zone’ların Master DNS “˜den Secondary DNS Server’a hızlı bölge transfer formatı(fast zone trasfer format) kullanılarak taşınmasını sağlar.  

·
                Fail on load if bad zone data :Bu seçenek seçilirseDNS Server zone dosyasındaki hataları algılar , bu hataların loglarını tutar ve hata içeren zone dosyalarını kullanmaz. Fakat varsayılan olarak Windows 2000 DNS “˜ler hata içeren zone dosyalarını kullanır.  

·
                Enable round robin  : Varsayılan olarak seçili olan bu özellik Windows 2000’in “˜load balancing “˜ özelliğini kulllanarak aynı isime sahip fakat IP adresleri farklıolan birden fazla server   arasında yük dağılımını sağlamak için kullanılır. Örneğin şirketinizin web server’ı gün içinde çok hit alıyor ve bu da doğal olarak server’ınızı çok yoruyor ve performansını azaltıyorsa o zaman aynı özelliklere sahip ve aynı web içeriğini içeren aynı adlı bir web server daha kurarak yükün bu iki server’a dağılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer DNS server’da bir host ismi için birden fazla kayıt varsa ve bu seçenek seçili ise istemcilerden gelen her DNS sorgusunda farklı bir   IP adresi gönderilir ve böylece yük dağılımı sağlar. Bu seçenek seçili değilse DNS server,aynı host ismi için birden fazla kayıt girilmiş ve bu kayıtlara ilişkin bir sorgu olursa o zaman kayıtlar arasında bulduğu ilk kaydı istemciye yollar.

·                 Enable netmask   ordering : Bu seçenek birden fazla netwrok kartı olan bilgisayarlara ilişkin sorguların DNS Server tarafından nasıl çözümleneceğini belirler. Şöyle ki ,eğer bu seçenek seçili ise DNS server kendisine bu tür bir bilgisayara ilişkin bir sorgu geldiğinde   gelen sorguyu bu bilgisayarın   istemciyle aynı networkte bulunan IP adresini göndererek cevaplar. Eğer bu seçenek seçili değilse DNS server istemcilerin sorgularına cevap vermek için round robin’i kullanır.        

·                 Secure cache against pollution : Bu seçenek DNS Server’ın cache’inde ne kadar bilgi tutacağını belirler. Normalde sorgulara verilen tüm cevaplar cache’de tutulur. Eğer bu seçenek seçili değilse sadece son sorguya ait bilgiler cache’de tutulur.    

Root Hints: Bu kısımda dns server’ınızın sorgulama için hangi dns serverlardan yardım isteyeceği belirtilir.Şayet sizin dns serverınız root server ise bu pencere aktif olmayacaktır.

Diğer tablar ise monitoring ve logging işlemleri ile ilgilidir.

2 thoughts on “Dns Properties

  1. Peki bu serverlardan herhangi birisi arızalandığında sistem diğerlerinden çalışmaya devam edermi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − = 84