DPM 2007 Backup çözümleri

Microsoft’un System Center ailesi ile birlikte piyasaya sürülen Data Protection Manager ile yapımızda bulunan sharepoint,exchange yada sql gibi geniş çerceveli uygulamaların yedeklemesini ve recovery işlemini sorunsuz gerçekleştirebiliriz.Kısaca DPM ile birlikte kullanabileceğimiz yedekleme stratejilerine bir bakalım.Stratejiden çok temel anlamda neler yapabiliriz.

DMP ile birlikte iki yöntem kullanabiliyoruz.Bunlardan bir tanesi disk tabanlı bir diğeri ise tape tabanlı.

Disk tabanlı yedekleme yöntemi aynı zamanda D2D olarakda kullanılıyor.Bu yöntemde klasik olarak bir bilgisayardadaki disklerde bulunan verileri diğer bilgisayardaki disklere yedekleme işlemi gerçekleşir.Bu yöntemin tabiki de en büyük avantajlarından birisi düşündüğümüzde performanstır.Bu performanstan kasıt tapedeki loading formatting işlemleridir.Şimdi disk tabanlı yedekleme yöntemini biraz ayrıntılı olarak inceleyelim.

Disk tabanlı koruma yönyemi sağlamak için DPM, koruduğu sunucu üzerindeki datanın bir kopyasını oluşturur.Bu kopyalar DPM sunucusu üzerinde DPM için tahsis edilen disklerin oluşturduğu storage pool‘da   tutulur.

Yani yedekleme işlemi korunan sunucudaki bilginin kopyasının oluşturulmasıyla başlar.Ardından DPM ayarlarında beliteceğimiz interval değerlerine göre bu data senkronize olarak kendini günceller.Tabiki bu senkronizasyon işleminin asıl amaçlarından bir taneside iki kaynak arasındaki tutarsızlık durumlarında DPM’in kaynağı tekrardan check etmesidir.

DPM ile koruyacağımız sunucuların herbirine DPM agentları yüklememiz gereklidir.Aynı MOM’da olduğu gibi bu agentlar DPM ile kaynağın haberleşmesini sağlayacak.DPM Agent ,client üzerindeki değişiklikleri algılyacak ve bu bilgileri protection group’a ileticek.

Böylece protection groupda bu bilgileri DPM’e ileticek.Agentları DPM ile birlikte dağıtabileceğimiz gibi aynı zamanda manuel olarakda clietnlar üzerine kurabiliriz.Bunları ayrıntılı olarak ilerde değineceğiz.

Tape-based yedeklemede ise kaynak korunan clientın bilgileri doğrudan tape’e iletilir.incremental ve full yedeklemeyi burada da kullanabiliriz.

One thought on “DPM 2007 Backup çözümleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 1 =