Exchange Recovery-Part:1

Exchange server üzerinde silinen maillerimizin geri kurtalrılması için birkaç seçeneğimiz mevcuttur.Bunlardan en basiti exchange server’ın bünyesinde tutmaya devam ettiği ama kullanıcıların standart olarak yada hard delete dediğimiz shift+del tuş kombinasyonunu kullanarak sildikleri maillierin geri dönüşümüdür.
Exchange Server 2003 default olarak silinen mailleri 7 gün silinen hesapları ise 30 gün boyunca saklamaya devam eder.Bu ayarları sahip olduğumuz ortama göre yeniden düzenleyebiliriz.Bunun için

System manager altında Administrative Group/Servers/server adı/First Store Group/Mailbox Store
özelliklerine gireriz.

Burada limits tabı altında silinen mail ve hesapların tutulduğu günleri değiştirebiliriz.

Fakat bu tüm mail trafiği için değilde sadece belli kullanıcılara atamak istenebilir.Örneğin tüm kullanıcıların silinen maillerinin 7 gün tutulmasını isterken aynı zamanda patronumuzun 15 gün tutulması istersek bunu Active Directory Users And Computers tabında ilgili kullanıcının özelliklerine girerek gerçekleştiririz.Exchange General tabında Store Limits kısmı bu ayarları barındırır.

Client bazında silinen öğelerin geri dönüşümü oldukça basittir.Eğer kullanıcı silinen öğelerini boşalttıysa bunu birkaç saniyede geri döndürebiliriz.

Araçlar kısmında Silinen Öğeleri Kurtar butonuna bastığımızda silinen öğelerimiz geri döner.

Seçili öğeleri kurtar diyerek istenilen mailler kurtarılır.

Aynı işlem OWA(Outlook Web Access) içinde geçerlidir.Silinmiş öğeler üzerindeyken Silinmiş öğeleri kurtar‘a basarak maillerimizi geri döndürürüz.

Tabiki her zaman bu işe yaramayabilir.Kullanıcılar normal şekilde maillerini sildiği gibi aynı zamanda shift+delete tuşlarıyla mailleri tamamen yok edebilirler.Bu durumda izleyeceğimiz yol birazdaha farklıdır.
Client tarafında har delete şeklinde silinen maillerimizi kurtarmak için regedit üzerine bir DWORD değeri girmemiz gerekmektedir.
Başlat/Çalıştır/Regedit yazarak kayıt defterini açarız.
Ardından
HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Exchange/Client/Options altında DumpsterAlwaysOn DWORD kaydını oluşturup değerinide 1 veririz.

Böylece hard delete silinen maillerimizi geri döndürebiliriz.

OWA’da hard delete silinen maillere ise explorer adres çubuğuna yazacağımız bir adres ile ulaşırız.

Sildikten sonra adres çubuğuna
http://server ismi/exchange/kullanıcı adı/gelen kutusu/?cmd=ShowDeleted
yazarsak silinen mailleri kurtarma ekranına geri döneriz.Burdaki Gelen Kutusu dil seçimine göre değişkenlik gösterebilir.

One thought on “Exchange Recovery-Part:1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + = 4