Exchange 2003 kurulumu sirasindaki hatalar

Önceden oluşturulmuş ve manuel kaldırılmış bir Exchange sunucusunun üzerinde tekrardan exchange kurulumu yapmaya çalıştığımızda aşağıdaki hatayı alabiliyoruz.

The component “Microsoft Exchange Forest Preparation” cannot be assigned the action “Forestprep” because to install the first Exchange server in a domain, or to run setup in “/ForestPrep” mode, you must be an Exchange Full Administrator at the organization level. You must use an account that has been granted the Full Exchange Administrator role on the Exchange organization using the Exchange Administrative Delegation Wizard.

Bize yetkilerle ilgili bir problem gibi gözüküyor.Eski oluşturulan GUID üzerinde yeterli yetkimiz olmadığı için bu hatayı alıyoruz.Bunun için adsiedit aracını kullanmamız gerekiyor.Adsiedit ile GUID container’ının düzenlicez.

Adsiedit Windows Server 2003 support tools ile birlikte geliyor.

Download Windows Server 2003 Support Tools

-Adsiedit mmc konsolunu açarız.

CN=Configuration,CN=Services,CN=Microsoft Exchange,CN={335A1087-5131-4D45-BE3E-3C6C7F76F5EC}container’ına ilerleriz.Buradaki CN={335A1087-5131-4D45-BE3E-3C6C7F76F5EC} aynı zamanda CN=First Organization olarak gözükebilir.

-Bu anahtarı sağ tıklayarak sileriz.

-CN=Microsoft Exchange container’ının özelliklerine gireriz.Burada heuristics ‘e gelerek edit deriz ve clear diyerek değeri temizleriz.

Kurulum işlemine tekrar devam ettiğimizde eski aldığımız hatayı almadığımız göreceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 1 =