Exchange 2007 için 64-bit mimarisinin yararları nelerdir?

Microsoft Exchange 2007’yi sunarken bu yapının artık 64-bit altında çalışacağını açıkladı.Şu an deneme amaçlı 32-bit mimarisi üzerinde çalışan sürümler yayınlansada aslında 64-bit altında çalışmak için tasarlandı.

Peki bu 64-bit mimarisinin bir excahnge adminine getirdiği yararlar nelerdir?

Aslında en büyük getirisi 32-bit sistemlerde kullanılabilen 4GB ram miktarının Standart server 2003’de 32GB a yükselmesidir.Enterprise Editonda ise bu değer tam 1TB.

Hepimiz biliyoruzki Exchange Server adeta bir ram canavarı.Ne kadar çok RAM olursa o kadar rahat çalışabilen bir yapısı var.Peki fazladan fiziksel ve virtual ram bize ne gibi faydalar sağlar.

64-bit üzerinde çalışan bir Exchange 2007 server üzerindeki arttırılmış ram miktarı disk IO’sundada bir artışa sebep olucaktır.Buda Exchange Server ile birlikte kullandığımız SAN üniteleriyle daha hızlı ve verimli çalışabilmek demek.

64-bit mimarisi aynı zamanda fazladan storage groups ve store desteği vermektedir.Önceden Exchange Server ile birlikte her biri 5 store içeren 4 storage group kullanbiliyorduk.Exchange 2007 ile birlikte artık her biri 50 store barındıran 50 storage group kullanabiliyoruz.Buda 64 mimarisi üzerinde çalışan Exchange 2007’nin verimliliğini gösteriyor.

32 bit üzerinde çalışan Exchange çekirdek üzerinde kullanılan memory miktarını sınırlıyordu.Yapmızda exchange suncumuza bir çok bağlantı gerçekleşiyor.Gelen ve giden her mesaj bir bağlantı demek.Aynı zamanda başımızın belası spamlar oldukça fazla bağlantı gerçekleştiriyor.Buna birde OWA OMA RPC over http gibi bağlantılarda eklendiğinde memory kapasitesi sorun teşkil etmeye başlayabilir.Çünkü her bir bağlantı çekirdek üzerindeki memory’den bir kısmını kullanıyor.Bu sorunda 64-bit ile büyük ölçüde çözülmüş durumda.

Eğer yapımızda IPSEC kullanıyorsak buda ek bir yük getirecektir.Çünkü IPSEC aradaki bağlantıyı encrypt ettiği için sistemin memory’sinin büyük bir kısmını kullanıyor.

Bu ve benzeri sebeplerden ötürü 64-bit mimarisi bizi uzun yıllar boyunca sıkıntıya sokmayacağa benziyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − 15 =