Exchange 2007 Outlook Web Access WebReady Document Viewing

Exchange 2007 ile birlikte gelen en güzel özelliklerden biriside OWA üzerinde WebReady Document Viewing.Bu özellik sayesinde kullanıcılar kendilerine gelen ekli dosyaları bir web browser aracılığı ile görüntüleyebiliyorlar.Varsayılan olarak Word (.doc), Excel (.xls), PowerPoint (.ppt), ve PDF (.pdf) uzantıları için geçerli olan WebReady Document Viewing sayesinde kullanıcı bu dosyaları açmak için ilgili programa ihtiyaç duymayacak.Tek sahip olması gerek şey bir browser!

OWA 2007 üzerinde Document Viewing ile ilgili ayarları Exchange Management Console altından yapabiliyoruz.
Server Configuration/Client Access/Outlook Web Access/owa (Default Web Site) özelliklerine girdiğimizde ayarları yapabileceğimiz iki tab bulunuyor.Bunlar:

Public Computer File Access:Eğer kullanıcı OWA üzerinde oturum açarken “this is a public computer” seçeneğini seçmiş ise ayarlamaları yapacağımız tab burasıdır.
Private Computer File Access:Kullanıcı OWA’ya logon olurken “this is a private computer” seçeneğini seçmiş ise kullanacağımız tabdir.

Bu pencerelerde “Enable WebReady Document Viewing” kutucuğunu işaretlediğimizde kullanıcıların ekli dosyaları browser aracılığı ile görmelerini sağlayabiliriz.

webready3.jpg

Force Web Ready Document Viewing First kutucuğunu işaretlediğimizde ise kullanıcının ilgili ekli dosyayı hiçbir şekilde diskine kaydetmeden Document Viewing özelliği ile görüntülemesini sağlarız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 7 = 2