Exchange 2007'de AutoDiscover servisi

Exchange 2007 ile karşımıza çıkan yeni bir servis AutoDiscover servisi.
Önceki versiyonlarda yeni bir istemciyi exchange sunucumuza bağlamak için birkaç konfigurasyon yapmamız gerekliydi.Yada organizasyonumuzda bir değişiklik yaptığımızda bu ayarları client tarafı içinde gerçekleştirmemiz gerekliydi.
Bunu gözönüne alarak Exchange geliştiricileri yeni nesil Exchange içerisine AutoDiscover servisini entegre etmişler.

AutoDiscover servisi bir kullanıcının profilini ayarlamak için sadece o kullanıcının mail adresini yada domain hesabını kullanır.Bu iki bilgiden birisini kullanarak istemciye aşağıdaki bilgileri sağlayabilir.

# Kullanıcının görünen adı.
# Internal ve external bağlantılar için ayrı ayrı bağlantı konfigurasyonları
# Mailbox server rolünün yüklendiği Exchange Server 2007’nin lokasyon bilgisi.
# Unified Messaging,OAB gibi Exchange özellikleri için URL’ler
# RPC over HTTP ayarları.

Yani artık bir kullanıcı ilk kez Outlook 2007 istemci programını açtığında hiçbir ekstra bilgi girmesine gerek kalmadan autodiscover servisini domain hesabını kullanarak tüm ayarlamaları yapacaktır.Aynı zamanda Exchange sunucusu üzerindeki bir kullanıcının bilgileri değiştiği takdirde Outlook bu servisi kullanarak otomatik değişiklikleri güncelleyecektir.

AutoDiscover servisinin nasıl çalıştığına bakacak olursak;
Exchange 2007 üzerinde CAS(client Access Role) yüklediğimiz takdirde IIS üzerinde default web site altında Autodiscover adında yeni bir dizin oluşturulur.Bu dizin istemciler tarafında gönderilen autodiscover isteklerini yanıtlamakla görevlidir.
Aynı zamanda bir sunucu üzerinde CAS yüklediğimiz takdirde Active Directory üzerinde service connection point (SCP) adında bir obje oluşur.Bu obje gelen isteklerini yanıtlamak için kullanılacaktır.

Aşağıdaki resimde iç netowrkten bir kullanıcının nasıl client access server’a bağlandığını görebiliriz.