Exchange 2010 CAS Proxying

Exchange 2010 CAS rolündeki en önemli noktalardan birisi RPC üzerinden iletişimdir.Exchange 2003’de front end sunucular back end ile http üzerinden haberleşiyorlardı.Ancak Exchange 2010 CAS rolüne sahip sunucu Mailbox rolünü sahip sunucu ile RPC üzerinden haberleşiyor.Burada tümleşik gelen hoş bir öelliğimiz var.Proxying.

Exchange 2010 CAS sunucuları diğer CASlar için proxy görevi görebiliyor.Biraz daha açıklama gerekirse birden fazla sitedan oluşan bir yapımız var.Her site içerisinde de CAS sunucularımız.Ancak bu CASlardan sadece bir tanesi internet’e bakıyor.Bu durumda bu CAS üzerine gelen bağlantılar otomatik olarak ilgili site üzerindeki CAS sunucuya aktarılıyor.Buna kısaca CAS-CAS proxying diyoruz.

Aynı senaryo Exchange 2007 CAS olan ortamlarda da uygulanabilir.Böylece upgrade senaryolarında Exchange 2007 ve Exchange 2010 coexist şekilde çalışabiliyor belli bir süre boyunca.

CAS Proxying sırasında arka planda nelerin gerçekleştiğini bilmemiz bizim için önemli.Outlook Web App üzerinden bir bağlantı isteği geldiğinde sırasıyla;

– Bağlantıyı karşılayan CAS sunucusu Active Directory üzerinde bir sorgu göndererek kullanıcının mailbox location bilgisini ve Mailbox serverın versiyon bilgisini elde eder.
-Eğer hedef mail sunucu Exchange 2003 ise fakat kullanıcı /exchange ile bu directory’e ulaşmışsa otomatik olarak bu sunucuya proxy ediliyor.
-Eğer hedef mail sunucu Exchange 2010 ise ve farklı bir active directory altında yer alıyorsa otomatik olarak bu active directory site’ı üzerinde bulunan CAS sunucusuna istek proxy edilir.Yalnız burada CAS ‘ın InternalURL ve ExternalURL bilgileri kullanılır.Eğer externalurl bilgisi girilmiş ise client bu adrese,eğer girilmemiş ise client otomatik olarak internalurl adresine proxy edilir.

InternalURL değeri Exchange 2010 kurulumu sırasında otomatik olarak belirtilir ve mutlaka yapınıza göre değiştirmeniz gereken bir adrestir.ExternalURL ise kurulum sırasında opsiyonel olarak yada kurulumdan sonra konsol veya powershell ile set edilebilir.