Exchange 2010 – DAG Planning

Exchange 2010 üzerinde yeni High Availability çözümü olan DAG’ı http://www.anilerduran.com/index.php/2009/exchange-2010-yeni-high-availability-ozellikleri/ yazımızda incelemiştik.Organizasyonunuza DAG implemente etmek için dikkat etmeniz gereken önemli noktalara bu yazıda değinelim.

En genel gereksinimlerden başlayacak olursak
-Ortamda DNS sunucusu olmalı ve Exchange için host (A) kyıtları varolmalı
-DAG üyesi tüm exchange sunucular aynı domain üyesi olmalı
-Üzerinde hem exchange 2010 hemde directory servisi olan sunucular DAG member olamazlar
-DAG üyelerinin Exchang 2007’de olduğu gibi makina isimleri unique ve 15 karakterden az olmalı

Donanım tarafında gereksinimlere bakarsak, DAG kullanmak için spesifik bir donanım gereksinimi bulunmuyor.Planlamanızı üzerinde çalışacak rollere ve hizmet vereceğiniz kullanıcı sayısına göre planlamanız gerekiyor.Bunun için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996719(EXCHG.140).aspx

Yazılım tarafında DAG üyesi tüm sunucular AYNI işletim sistemini çalıştırmak zorundalar.Aynı zamanda DAG cluster servisini kullanacağı için işletim sistemlerinin Enterprise sürüm olması gerekmektedir.

Network gereksinimleri kısmına biraz bakalım.
Önceki exchange versiyonlarında da her zaman best practices olarak min iki network kartına sahip olmamız istenmişti.Private kısmı cluster servisinin kullanması için(replikasyon,log shipping), public kısmı ise internal networkümüze bakan clientların ve diğer sunucuların erişimi için dedicate ediyorduk.
Exchange 2010 ile birlikte bu isimlendirme biraz değişti.Artık public private yerine MAPI ve REPLICATION networklerimiz var.MAPI clientlara hizmet veren public taraf, replication ise adından da anlaşılacağı gibi cluster hizmetinin kullanacağı private taraftır.
Aynı zamanda Exchange 2010 ile birlikte tek network üzerinden de clusterı çalıştırabilirseniz.Yalnız bu desteklenen bir konfigurasyon olmasına rağmen önerilen her zaman minumum iki network ile çalışmaktır.
Şunuda bilmenizde fayda var.Eğer MAPI network üzerinde bir fail gerçekleşirse cluster devreye girip diğer sunucudan hizmet vermeye devam edecektir.
Eğer Replication networkü fail olursa cluster servisi replikasyon için MAPI networkünü kullanmaya başlar.Replication networkü geri geldiğinde ise tekrar buradan devam eder.
Bir diğer önemli gereksinim yapıda sunucu başına kaç network kullanmaya karar verdiyseniz tüm DAG üyelerinde bu sayı aynı olmalıdır.
Eğer coğrafi bir cluster hizmetinden bahsediyorsak tüm DAG üyelerinin aralarındaki round trip network latency değeri 250 ms altına düşmemesi gerekiyor.
Bunun dışında tabi networking tarafında dikkat etmeniz gereken REPLICATION networkü üzerinde gereksiz tüm trafiği önlemektir.Bunun için DAG üyelerinde
Client for Microsoft Networks
File and Printer Sharing for Microsoft Networks

disable etmeniz gereklidir.Aynı zamanda replication network kartları kendilerini dns’e register etmemeleri gereklidir.Bunuda gene advanced ayarlarında bulunan Register this connection’s addresses in DNS ayarı ile gerçekleştirebilirsiniz.