Exchange 2010 Load Balancing Options

Exchange 2010 ile birlikte HA tarafında birçok yenilikle karşılaştık.En önemlisi artık Cluster yapısına dahil ettiğimiz sunucu üzerinde HUB ve CAS rollerini barındırabiliyoruz.Peki Load Balancing tarafında CAS rolüne sahip sunucu için ne gibi opsiyonlarımız var bunları biraz inceleyelim.

Hardware Load Balancing

Hub ve Cas sunucularınız için donanımsal bir load balancing çözümüne gitmek istiyorsanız yapınızın gerçekten buna ihtiyaç duyduğundan emin olmanız gerekiyor.Çünkü tüm opsiyonlar arasında maliyet bakımında en yüksek çözüm bu olacaktır.Microsoft’un önerdiği yapıda eğer array içerisinde 7’den fazla CAS/HUB sunucunuz var ise harware load balancer çözümünü kullanmanızdır.Böylece birçok esnek özelliğinden de faydalanarak client accessleri load balanced yapabilirsiniz.Herhangi bir fail durumunda hızlı bir şekilde array içerisindeki diğer CAS/HUB üzerinden devam edecektir.

DNS Round Robin

Maliyet bakımından en uygun çözüm.Tek yapmanız gereken DNS üzerinde iki adet host (A) kaydı açmak.Böylece ortada bir fail durumu yoksa DNS üzerinde varsayılanda gelen round robin özelliği sayesinde load balance yapabilirsiniz.Peki handikapları nelerdir? Çok basit, otomatik bir fail detection sistemi ne yazıkki mümkün değil.Sunuculardan birisi down olduğundan sistem yöneticisinin bunu farketmesi ve ilgili host(A) kaydını silmesi gerekli.Client tarafındaki ttl cache süresi dolduğunda diğer server üzerinden bağlantılar akmaya devam edecektir.

Windows Network Load Balancer

Hardware load balancer yerine Windows Load Balancer kullanarakda yapınızda CAS/HUB sunucuları için yük dağılımı çözümü gerçekleştirebilirsiniz.Windows Network Load Balancer ile 8 CAS sunucuya kadar desteğiniz mevcut.Buda binlerde kullanıcı demek.Peki maliyet açısından çok uygun bir yöntem olmasına rağmen handikapları nelerdir? Öncelikle CAS sunucunuz aynı zamanda bir DAG(Database Availability Gorpu) üyesi ise ne yazıkki NLB kullanamıyorsunuz.Bir diğer eksik nokta ise sadece source ip kriterine bağlı çalışması.Örneğin NAT üzerinden yüzlerce client bağlantısı geliyorsa NLB bunu tek bir ipden geliyormuş gibi algılayıp aynı CAS üzerine yönlendirecektir.

ISA/TMG Server

Windows network Load Balancer çözümünden biraz daha kapsamlı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.Örneğin pre-authentication yapabilmesi.Ama maliyet açısından NLB’den daha yüksek maliyetli bir çözüm.Diğer bir eksik yönü ise sadece http trafiğini load balance edebilmesi.Bildiğiniz gibi Exchange 2010 da trafik dağılımı aşağıdaki gibi

  • Outlook Web App (HTTP Traffic)
  • Exchange Control Panel (HTTP Traffic)
  • Exchange Web Services (HTTP Traffic)
  • Exchange ActiveSync (HTTP Traffic)
  • Autodiscover (HTTP Traffic)
  • Offline Address Book (HTTP Traffic)
  • Outlook Anywhere (HTTP Traffic)
  • RPC Client Access (RPC  Traffic)

Bu sebeple son bağlantıda yük dağılımı gerçekleşmeyecektir.

One thought on “Exchange 2010 Load Balancing Options

  1. Merhaba, güzel bir özet yazı olmuş; ama maalesef noktalama işaretlerine dikkat edilmemiş. Bildiğiniz gibi! noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakılır. Bilginize…

Comments are closed.