Exchange 2010 yeni High Availability özellikleri

Exchange 2007’ye yeni yeni alışmaya başlamışken elimizde artık kurcalayabileceğimiz yeni bir Exchange sürümü bullunuyor.Bu yazımda Exchange 2010 ile birlikte gelen High Availability alanındaki bazı yeniliklerden bahsedicem.

Exchange 2007 altında bulunan CCR ve SCR artık Exchange 2010 altında aynı isimde bulunmuyor.Continuous Replication teknolojisi artık Exchange 2010 altında database Copies(veritabanı kopyaları) oluşturmak için kullanılıyor.

Oluşturulan bu database copy’lerin temel özelliklerine bakıcak olursak.

-Sadece mailbox databaseler içindir.Public folder replikasyonu için Microsoft bize Public Folder Replication’ı kullanmamızı öneriyor.
-Veritabanı kopyalarını tutan birden fazla Mailbox Server bir Database Availability Group altına yerleştirilmeli.Database Availability Group sayesinde otomatik recovery ve monitoring işlemleri gerçekleşir.(Database Availability Group’u birazdan ayrıntılı inceleyeceğiz)
-Database Availability Group altındaki tüm mailbox serverlar aynı active directory domain’ine dahil olmalı
-Tüm veritabanı kopyaları Volume Shadow Copy tabanlı bir backup uygulaması ile yedeklenebilir.
-Bu veritabanları sadece aynı dag içerisindeki diğer mailbox serverlar ile replike olabilir.(2007 server’a replikasyonda desteklenmiyor)
-Veritabanın tüm kopyaları her sunucuda aynı dizinde olmalı
-Veritabanı kopyaları başka sitelardan yada başka subnetlerden olabilir.
Exchange 2010 altında yine windows failover clustering teknolojisi kullanılıyor ama artık HA mailbox sunucuları kullanmak için sadece exchange konsolu yeterli olacak.Buda en önemli özelliklerden bir tanesi.Yani Windows Failover Cluster konsoluna çok işimiz düşmücek.

Şimdi en büyük yeniliklerden birisi olan Database Availability Group(DAG)’ı inceleyelim.
Database Availability Group(DAG):

Exchange 2010 ile gelen bir diğer HA özelliği DAG.Database Availability Group database seviyesinde otomatik recovery ve monitoring sağlayabilen ,içerisinde 16’ya kadar Exchange Server 2010 mailbox server barındıran bir grup.Yani artık storage group bazlı çalışmak DAG oluşturmamız gerekiyor.Tüm yönetimi recovery işlemlerini monitoring işlemlerini DAG üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yapıda bulunan bir mailbox server’ı DAG altına eklediğinizde otomatik olarak failover yapısına katmış oluyorsunuz.

En önemli nokta DAG arka planda Windows Failover Clustering teknolojisini kullandığı için DAG altındaki tüm mailbox sunucuları Windows Server 2008 Enterprise yada Windows Server 2008 Datacenter sürümü kullanmalı.

Exchange Managemetn Shell altında aşağıdaki komutlarla DAG oluşturabilir ve sunucuları üye edebilirsiniz.

New-DatabaseAvailabilityGroup -Name DAG1 -FileShareWitnessShare EXHUB1DAG1FSW -FileShareWitnessDirectory C:DAG1FSW

Bu komut ile Exchange 2007’de CCR konfigurasyonundan hatırlayacağınız File Share Witness’ı yapıddaki EXHUB1 isimli sunucuda tutan DAG1 isimli bir Database Availability Group oluşturduk.

Yalnız oluşturulduğunda boş gelicektir.Buna yapımızdaki Exchange 2010 mailbox sunucularını eklememiz gerekli:

Add-DatabaseAvailabilityGroupServer -Identity DAG1 -MailboxServer EXMBX1
Bu komutla DAG1 altındaki gruba EXMBX1 isimli mail server ekleniyor.

Burda dikkat etmeniz gereken bir nokta var.Mailbox server olarak eklediğiniz sunucu Server 2008 ise ve üzerinde failover cluster servisi yüklü değilse yüklememiz gerekiyor.Bunun sebebi failover cluster componentinin uzaktan yüklenememesi.Çünkü zaten DAG’ı tutan sunucu failover cluster servisini otomatik yüklüyor.Ama içeriye eklenen mailbox sunucularda da bu servisin çalışması gerekli.Bunu uzaktan yükleme şansı olmadığı için eklenen bu mailbox sunucularında local olarak servisi yüklememiz isteniyor.

DAG altına ilk Mailbox Server’ı eklediğinizde aşağıdaki sıralama ile konfigurasyon gerçekleşiyor.

-Windows Failover Clustering componenti DAG’ı tutan sunucu üzerine yüklenir.
-DAG’ın ismi ile failover cluster oluşturulur.
-DC üzerinde computers OU’su altına Cluster Network Object(CNO) oluşur.
-DAG’a bir ip adresi atanır.
-Ve son olarak bildiğimiz gibi dynamic update sayesinde DAG ismi ve ipsi dns üzerinde register edilir.
Exchange 2007 CCR ile File Share Witness kullanmıştık.Aynı şekilde Exchange 2010 altındaki DAG içinde file share witness kullanabilirsiniz.Dikkat etmeniz gerekenler;

-Paylaşımı tutan server DAG ile aynı forest altında olmalı
-Windows Server 2003 yada Windows Server 2008 çalıştırmalı
-Tek bir server birden fazla DAG için paylaşımı tutabilir ama her DAG’ın kendi tek paylaşımına sahip olması gerekir.
-Tabiki bu paylaşımı tutan sunucu DAG altındaki üyelerden biri olamaz.

2007’de olduğu gibi File Share Witness için önerilen sunucu Active Directory site’ı içerisindeki Hub transport sunucusudur.

Exchange 2010’da ince ayarları yapabilmeniz için Exchange Management Shell’i öneriyorum.Çünkü bazı ayarlara konsol altından ulaşabilmeniz mümkün değil.Örneğin aşağıdaki komut gerçekten birçok istemiğize yanıt veren parametreler içeriyor.

Set-DatabaseAvailabilityGroup -Identity DAG1 -FileShareWitnessShare EXHUB1DAG1FSW -FileShareWitnessDirectory C:DAG1DIR -ReplicationPort 33898 -NetworkEncryption Disabled -NetworkCompression Disabled -FileShareWitnessDirectory

Bu komutta DAG1 isimli grup EXHUB1DAG1FSW file share witness kullanmak üzere yapılandırılıyor.Paylaşımı tutan server üzerinde local dizin C:DAG1DIR olarak belirleniyor.Replikasyon için artık SMB kullanılmıyor ve biz port belirleyebiliyoruz.Komutumuzda 33898 tcp portunu belirliyoruz.Aynı zamanda Encryption ve Compression’ı kapatıyoruz.

Her bir DAG’ın en az iki networke ihtiyacı var.New Database Availability Group Network sihirbazını kullanalarak başka networklerde ekleyebilirsiniz.

Set-DatabaseAvailabilityGroupNetwork -Subnets 10.0.0.0/8 -Identity DAG2NET1

mesela yukarıdaki komut ile DAG2 altındaki NET1 isimli networke 10.0.0.0/8 networkünü ekliyorum.Bu ayarları bahsettiğimiz gibi Exchange Management Console altından da gerçekleştirebiliyorsunuz.

DAG ile ilgili bir diğer yenilik Active Manager komponenti.Active Maneger eski exchange sürümlerindeki failover yönetim özelliklerini Exchange 2010’da gelişmiş bir halde karşımıza getiriyor.Arka planda çalışma mantığını şöyle özetleyebiliriz.

Exchange 2010 içerisinde Microsoft Exchange Replication servisi periyodik olarak tüm mount edilmiş veritabanlarını izler.Buna ek olarak Extensible Storage Monitor(ESE)’yi herhangi bir I/O hatasına karşı izler.(Esxchange 2010’da hala ESE kullanılmaktadır)Eğer servis bir hata tespit ederse Active Manager’ı uyarır.Active Manager bu durumda hangi veritabanı kopyasının mount edilmesi gerektiğine karar verir ve yapıyı takrardan ayağa kaldırır.

Bunlar Exchange 2010 HA tarafındaki temel yenilikler.Bir sonraki makalemizde bunları uygulama olarak Exchange 2010 üzerinde gösteriyor olacağım.