Exchange database boyutunu 75GB'a yukseltme

Bildiğimiz gibi Exchange Server 2003 Service Pack 2 ile birlikte standart sürümün database limiti 75 gb’a çıkarıldı.Fakat varsayılan olarak 18 gb gelen bu boyutu 75 gb’a çıkarmak için registry üzerinde birkaç oynama yapmamız gerekli.

Oluşturucağamız anahtarlar HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesMSExchangeISSERVER ADIPrivate-013e2e46-2cd7-4a8e-bfec-0e4652b94b00 dizini altında olacaktır.Buradaki GUID numarası tabiki bir örnek.Kendi organizasyonumuzda bu değer farklı olucaktır.

Şimdi gelelim ilgili anahtarlara;
İlk değerimiz Database Size Limit in GB.Bu anahtara GB cinsinden vericeğimiz değerler veritabanının ulaşabileceği maksimum değeri belirtmiş oluruz.Varsayılan olarak bu değer 18 GB.Bizim verebileceğimiz aralık ise 1-75 ‘dir.Burada unutmadan anahtar tipimiz REG_DWORD olucaktır.
Enterprise sürümde ise bildiğimiz gibi veritabanı sınırımız yok.Ancak bu anahtarı kullanarak 1-8000 arasında bir değer verebiliriz.

İkinci anahtarımız ise Database Size Buffer Warning in Percentage.Bu anahtarı kullanarak veritabanı boyutu gireceğimiz yüzdelik değere ulaştığında sistemin bizi event log aracılığı ile uyarmasını sağlarız.Bu değer standartta %10’dur.Biz 1-100 arasında bir değer verebiliriz.

Database Size Check Start Time in Hours from Midnight.Normalde veritbanımız hergün sabaha karşı 05:00’da boyut bakımından kontrol edilir.BU anahtarla kontrol zamanını değiştirebiliriz.Vericeğimiz değerler 1-24 arasındadır.

Genel anlamda veritabanı için kullandığımız anahtarlar bunlar.Birde sürümler ve sp2 ile gelen yeni boyutlar hakkında bir tablo yararlı olucaktır..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

89 − 85 =