Exchange Server 2007 de RAM kullaniminin kisitlanmasi

8 GB ram’e sahip bir sunucu düşünelim.Bunun üzerine Exchange Server 2007″²yi kurduğumuzda ram canavarı store.exe 7gb’a kadar rami kendisine ayıracaktır.Aslında çoğu kişiye bir hata gibi görünsede tam tersine bu özellikle mimarinin içerisine yerleştirilmiş bir özelliktir.Böylece Exchange Server 2007 ile binlerce mailbox’a hizmet verebiliriz.
Fakat eğer böyle bir yapımız yoksa,yani küçük bir işletmeysek ve mail trafiği dışında ram’i kullanan sunucu üzerinde başka uygulamalarımız varsa sıkıntı yaşayabiliriz.
Böyle bir senaryoda Exchange Server 2007″²nin kullanacağı bellek miktarını kısıtlamamız gerekli.Tabiki bunu herhangi bir arayüz kullanarak yapamıyoruz.Bu işlem için adsiedit’i kullanabiliriz.Adsiedit ile kullanılan cache miktarını sınırlarız.Adsiedit’i Windows server 2003 support tools paketinde bulabiliriz.Gerekli izinlerle adsiedit’i açarak
Configuration -> Services -> Microsoft Exchange -> “””“ -> Administrative Groups -> Exchange Administrative Group (FYDIBHOHF23SPDLT) -> Servers -> serverismi -> Information Store dizinine ineriz.
CN=Information Store’a sağ tıklarak özelliklerine gireriz ve msExchESEParamCacheSizeMax değerini buluruz.

cache1gif.png

Buradaki değeri 73728 olarak ayarladığımızda 656mb civarında ram kullanımı gerçekleşiyor.Bu değeri 147456 yaptığımızda ram kullanımı 1,260MB dolaylarına çıkıyor.Ayrıca bu işlemle ilgili exchange 2003 üzerinde uygulanan aşağıdaki makaleyi referans alabilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/815372

One thought on “Exchange Server 2007 de RAM kullaniminin kisitlanmasi

  1. Merhaba, 2008 üzerine kurulu bir serverda bu işlemi yapabilir miyim. yaptığım bu işlem sisteme zarar verir mi ? teşekkür ederim. says:

    Merhaba, 2008 üzerine kurulu bir serverda bu işlemi yapabilir miyim. yaptığım bu işlem sisteme zarar verir mi ?

    teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − = 16