Exchange Server 2007 SP1 OWA’da S/MIME kullanımı

S/MIME desteği Exchange Server 2003 ile birlikte Outlook Web Access için yayınlanmıştı.Şimdi Exchange Server 2007 SP1 ile birlikte bu destek daha güvenilir ve güçlü bir biçimde karşımızda.S/MIME’nin ne olduğuna kısaca değinip Exchange 2007 üzerinde konfigurasyonuna göz atalım.

OWA üzerindeki S/MIME özelliği bize güvenli mesajlaşma şansı veriyor.Böylece OWA aracılığı ile attığımız mailler şifrelenmiş ve signed edilmiş şekilde iletiliyor.Signed yani bir nevi işaretlenmiş mailler sayesinde mesajı alan kişi gönderici olarak görünün kişinin gerçektende o kişi olduğundan emin olabiliyor.Şifrelenmiş mail gönderimi sayesindede gönderdiğimiz mesajı sadece alıcının okuduğundan,diğer bir yolla mailimizi yarı yolda ele geçiren bir kişinin ise mailin içeriğini okuyamadığından emin olabiliriz.Bu araya giren kişi Exchange Administrator’u bile olsa geçerlidir.

S/MIME kontrolünü yüklemek için ilk önce

-Internet Explorer aracılığı ile OWA’da oturum açarız.

-Ana ekrandan options penceresine geçeriz.

mime.PNG

-E-Mail Security’e tıklayarak “œDownload the Outlook Web Access 2007 S/MIME control”a tıklarız.

mime1.PNG

Yükleme işlemi bittikten sonra aşağıdaki ekran karşımıza çıkıcaktır.

mime2.PNG

işaretlenmiş ve şifrelenmiş mail gönderimi için client tarafında birde sertifka yükleme işlemini gerçekleştirmemiz gereklidir.
Bunun için localimizde bulunan bir CA’yı yada online hizmet veren servisleri kullanmamız gereklidir.Serfika isteğinden sonra bize yükleme işlemi için bir mail gelir ve sertifikamızı bilgisayarımıza yükleriz.
Tüm bu işlemlerden sonr artık S/MIME özelliğini kullanabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 1 =