Exchange Server 2007de Transport Rules kullanimi

Exchange 2007’nin lanse edilmesiyle birlikte yeni özelliklerinide bir bir keşfediyoruz.Henüz piyasaya çıkmadan Management Shell ile bizi şaşırtan Exchange 2007 ardından sahip olduğu roller ve bu rollerin konfigurasyonlarıyla kafamızda soru işaretleri bıraktı.
Bizde yavaş yavaş yüm bu yenilikleri uygulayarak gözlemlemeye başladık.

Exchange 2007’de bulunan diğer bir özellikte Transport Rules.Oluşturacağımız kurallar sayesinde Exchange 2007 organizasyonumuzdaki mail trafiğinde filtreler oluşturabilir ve daha yönetebilinir kılabiliriz.Bunu Exchange Management Console Transport Rules Editor sihirbazını yada Exchange Management Shell’i kullanarak yapacağız.

Oluşturulan tüm bu kurallar Hub Transport Role seviyesinde çalışmaktadır.Kuarlı oluştururken Exchange Server 2007 bizden 3 noktayı belirtmemizi ister.Bunlar:
Conditions:Transport kuralının hangi mailler üzerinde uygulanacağını belirtir.
Expections: Transport kuralının hangi mailler üzerinde uygulanmayacağını belirtir.
Actions: Tüm condition ve expectionlar eşleştirildiğinde mesaj trafiğinde ne tür bir işlemin gerçekleştirileceği belirtilir.

İsterseniz Transport rule’nün işleyişini anlamak için şöyle bir senaryo düşünelim.Bir şirkette Anıl isminde bir kullanıcının Kerem isimli başka bir kullanıcıya mail atmasını istemiyoruz.Yöneticimizden böyle bir talep geldi.Böyle spesifik bir filtreyi transport rule kullanımı ile gerçekleştirebiliriz.Birde kuralın esnekliğini göstermek amacıyla expection oluşturalım.Yani Anıl , Kerem’e mail atamasın ama sadece konu başlığında şirket kelimesi geçiyorsa maili ulaşsın.

Şimdi isterseniz adım adım konfigurasyona geçelim..

Exchange Management Console’u açtığımızda sol tarafda Organization Configuration altında Hub Transport rolümüze tıklarız.Bildiğimiz gibi transport kuralları bu rolün altında oluşturuluyor.
Ardından Transport Rules tabına geçerek sağdaki eylemler penceresinden New Trasnport Rule’i seçeriz.

Karşımıza istediğimiz kuralları oluşturabileceğimiz sihirbaz çıkacaktır.
Bu pencerede kuralımız için bir isim ve tanımlama gireriz.Çoklu kurallarla çalışırken kolaylık olması amacıyla açıklayıcı bir isim girmemizde fayda var.
En alttaki Enable rule kutucuğunu seçili hale getirirsek kuralımızı oluşturduktan sonra hemen aktif olacaktır.Next diyerek devam ederiz.

Kural oluşturmak için gerekli olan 3 adımdan ilkine geldik.Conditions penceresinde kuralın hangi mesajlara uygulanmasını istiyorsak onu seçeceğiz.
Grödüğümüz gibi karşımızda birçok seçenek var.Herhangi bir distribution listesine gönderilen mesajlar,organizasyon içi yada dışı mesajlar ve daha birçok seçenek mevcut.
Biz yukarıdaki senaryoya göre from people ve sent people kutucuklarını seçeceğiz.Çünkü Anıl kullanıcısından kerem kullanıcısına mail trafiğini kesmek istiyoruz.

İlk önce From people’ı seçeriz ve aşağıdaki people linkine tıklarız.

Açılan bu pencerede kural içerisinde mesajı gönderen kişiyi seçeceğiz.Add diyerek ilgili kullanıcıyı seçeriz ve bu pencereyi kapatırız.

Tekradan condition penceresine geri döneriz.Şimdide sent people kutucuğunu seçeriz ve tekrardan aşağıdaki people linkine tıklarız.

Bu kısımda da mesajın ulaşacağı kullanıcıyı seçerek pencereyi kapatırız.

Bir sonraki ekranımız Actions ekranı.Burada bir önceki pencerede belirtilen koşullar oluştuğunda ne yapılması gerektiğini belirleyeceğiz.Biz kullanıcının maili gönderememesini ve bunu ona göndereceğimiz bir hata mesajıyla öğrenmesini istiyoruz.Bunun için “œsend bounce message tos ender with enhanced status code” kutucuğunu eçerek aşağıdaki linke tıklarız.

Kullanıcıya döndürülecek NDR mesajı ile birlikte gidecek olan hata mesajını bu kutucuğa yazarız.

Son adımımız ise Expections bölümü.Burada kuralın uygulanmayacağı zamanları belirleyeceğiz.Biz iki kişinin mail trafiğinin kesilmesini istemiştik.Fakat aynı zamanda bu maillerin konu başlığında şirket kelimesi geçiyorsa da kuralın geçersiz olmasını istemiştik.
Bu sebeple “œexpect when the text specific words appears in the subject’ kutucuğunu seçeriz ve önceki adımlarda olduğu gibi “œspecific words” linkine tıklarız.

Bu pencerede kuralın uygulanmaması için konu başlığında olması gereken kelimeleri gireceğiz.Biz şirket kelimesini kullanıyoruz.

Son ekranda yaptığımız işlemlerin bir özetini görebiliriz.Finish diyerek kural oluşturma işlemini bitiririz.

İsterseniz hemen oluşturduğumuz kuralı deneyelim.Bunun için OWA üzerinde Anıl kullanıcısı ile logon oluyorum ve kerem kullanıcısına bir mail gönderiyorum.

Mailin konu kısmında expections olarak belirttiğimiz “œşirket” kelimesi geçmiyor.

Maili gönderdiğimiz anda bize bir NDR mesajı dönecektir.Gördüğümüz gibi mesajın iletilemediği belirtiyor.Aynı zamanda girdiğimiz hata mesajıda kullanıcıya gösteriliyor.

Şimdide konu kısmında şirket kelimesi geçen bir mail gönderelim.

Gördüğümüz gibi mail hiçbir kurala yakalanmadan diğer kullanıcıya ulaştı.

Bu şekilde çok çeşitli kurallar oluşturabilir ve organizasyonumuz içerisindeki mail trafiğini esnek bir şekilde yönetebiliriz.

One thought on “Exchange Server 2007de Transport Rules kullanimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 22 = 26