Exchange Store Mount olmuyorsa neler yapabilirim!?

Microsoft Exchange Server 2003 yada Exchange 2000 sunucularımızın store’larını mount edemediğimizde organizasyonumuzdaki mail trafiği kesintiye uğrayacak ve kullanıcılar bilgilere erişim sağlayamayacaktır.Aşağıdaki adımları izleyerek bu sorunun kaynağını kısa sürede bulabilir ve çözüm önerileri getirebiliriz.

İlk önce yapmamız gereken problemi iyi şekilde analliz edebilmek.Böylece Microsoft’un kb makalelerinde yada newsgruplarında soruna çözüm bulmamız daha kolaylaşır.

Sunucudaki hiçbir store mount olmuyorsa:
Eğer sunucu üzerindeki hiçbir store mmount olmuyorsa bunu iyi bir haber olarak alabiliriz.En azından store’larda tek tek herhangi bir sorun olmadığını,mount olmalarını engelleyen başka bir sorun olduğunu anlamış olduk.Bu dakikadan sonra aşağıdaki sorulara cevaplar aramamız gerekli…

Information Store
Microsoft Exchange Information Store(MSExchangeIS) servisi çalışıyormu?
Eğer Information Servisi durduysa tekrardan başlatabiliyormusunuz?
Eğer servisi başlatamıyorsanız, Microsoft Exchange System Attendant(MSExchangeSA) servisini başlatabiliyormusunuz?

System Attendant
Microsoft Exchange System Attendant servisi başlamışmı?
Eğer durmuşsa bu servisi tekrardan başlatabiliyormusunuz?
Eğer servisi başlatmayı başardıysanız, Information Servisininde başladığından emin olun.
Eğer System Attendant servisi başlamıyorsa,245024(XADM:How to Troubleshoot Exchange 2000 System Attendant Startup Failures) makalesini inceleyiniz.

Anti-Virus Yazılımı
Antivirus yazılımlarımız Exchange ile tümleşik çalışan bir ürün yada genel bir ürün olabilir.Eğer Exchange için dizayn edilmemiş genel bir anti virus yazılımı kullanıyorsak, mutlaka bu yazılımın Exxchange data dizinlerini taramasını engellemeliyiz.

Verilen bu bilgiler sizi bir çözüme ulaştırmadıysa,System Attendant ve Information Store servislerinin her ikiside çalışmasına rağmen store’lar mount edilmiyorsa Antivirus yazılımını devre dışı bırakıp Exchange sunucumuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.
Devre dışı bırakmak çözüm üretmediyse komple kaldırmayı deneyebilirsiniz.Bu işlemlerden sonra store’ları mount edebildiysek antivırus yazılımını üreten firma ile irtibata geçiniz.

Boş bir veritabanı mount etme(Sadece Enterprise Edition için)
Sorunu izole etmeye çalışıyorsanız ve problemin veritabanıyla ilgili olup olmadığından emin değilseniz,boş bir veritabanı mount etmeyi deneyebilirsiniz.Eğer başarılı bir şekilde mount işlemini gerçekleştirdiysek,varolan veritabanımızda bir sorun olduğunu kesinleştirmiş oluruz.Boş bir veritabanı mount ederken önceki veritabanını taşımadan sadece yeni bir veritabanı oluştururuz.Eğer izin verilen 20 adet veritabanınıda kullanıyorsak deneme amacıyla recovery storage group altında bir veritabanı oluşturabiliriz.

Sunucudaki Bazı Storelar Mount Olmuyorsa
Eğer problem sadece bir mailbox store’da yada belli bir storage group altındaki store’larda görünüyorsa aşağıdaki adımları izleyebiliriz;

Veritabanı Problemleri:
Exchange Server Standar Edition’mu kullanıyorsunuz?Eğer öyleyse, sunucu 16gb store limitini ulaşmışmı?
Eğer standart edition kullanıyorsak mailbox storelarımız 16gb’a ulaştıktan sonra mount olmayacaktır.Bunun için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=3052&kbid=828070

Application logları altında fiziksel sürücünüzle ilgili 1018 yada 1022 hataları varmı?Eğer öyleyse aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz:
http://support.microsoft.com/?id=314917

Yedeği alınmış bir veritabanı restore’mu edildi?Eğer evet ise doğru şekild restore edildiğini kontrol ediniz.

Veritabanının temiz bir şekilde kapatıldığından emin olun(clean state-consistent).Bunun için eseutil aracını ESEUTIL/MH parametresi ile kullanabiliriz.Eğer veritabanı bu şekilde kapatılmadıysa(dirty state-inconsistent) bu veritabanını mount edemeyiz.Bunun için transaction log kullanarak replay işlemi gerçekleştirmemiz gereklidir.
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=36148

Error ID

Hata kodları kafa karıştırıcı olabilirler.Eğer aldığımız hata bize sorunlar ilgili tam olarak fikir vermiyorsa,application log’u kontrol edebiliriz.Event log altında hataları bulduğumuzda ilgili hata numarası ve açıklamasına dikkat etmeliyiz.Böylece Microsoft.com’da kolaylıkla arama yapabiliriz.
Alabileceğimiz bazı hatalar:

C1041724
“An internal processing error has occurred. Try restarting the Exchange System Manager or the Microsoft Exchange Information Store service, or both.” For general information about this error, see Knowledge Base article 294318, “C1041724 Error Occurs When You Try to Mount a Database” hatasını alıyorsak http://support.microsoft.com/?id=294318 makalesini inceleyebiliriz.

C1041722
“The Microsoft Exchange Information Store service could not find the specified object.” hatasını alıyorsak

-IISADMIN ve Windows Management Instrumention’ı yeniden başlatmayı deneyebiliriz.Böylece dizin önbelleği temizlenmiş olur.
-Mount etmeye çalıştığımız store üzerinde Allow inheritable permissions to propagate to this object kutucuğunun seçili olduğundan emin olun.http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=3052&kbid=827283

C1041737
” The name of one of the database files in this store is invalid.” hatası store medyamızda bir sorun olduğunda oluşur.Aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=3052&kbid=300608

One thought on “Exchange Store Mount olmuyorsa neler yapabilirim!?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 6 =