Exhange 2010 – Back Pressure

Exchange 2007 ile birlikte Back pressure özelliğini tanımıştık.Exchange sunucumuz belirli kaynakların yetersizliği durumunda(disk,memory vb.) gelen bağlantıları kabul etmeyip mail trafiğini durduruyordu.Hatta istersek edgetransportexeconfig dosyasını editleyerek back pressure özelliğini direk kapatabilir yada kriterleri değiştirebilirdik.

Exhange 2010 üzerinde de back pressure aynı şekilde yer alıyor.Yalnız dikkat etmeniz gereken çok çok önemli bir nokta var.Artık gelen smtp isteklerine cevap veriyor ama gelen mesajları reject ediyor.Neden buna dikkat çekiyorum?

Çünkü Exchange 2007’de bir sorun anında sunucuya bağlanıp bir smtp session başlatmayı denerdik.Eğer başarısız olursa sebebinin back pressure olabileceğini düşünebilirdik.Çünkü kaynaklar yetersizce incoming hiçbir bağlantı kabul edilmiyor.

Ama aynı şeyi 2010da düşünürsek.Diyelimki sunucu back pressure durumuna geçti ve mailler gitmiyor.Bu durumda bir smtp session başlatıp sunucu isteklere cevap veriyormu diye bakarsak verdiğini görürüz.Ancak iş mail gönderimine geldiğinde ne yazıkki bu başarısız olacaktır.