Folder Redirection

Folder redirection bir group policy’dir.

Spesifik kullanıcı klasörlerini server’ yönlendirmek için kullanılır.

Group Policy’de

User configuration–Windows Settings–Folder Redirection altında tanımlıdır.

Redirect edilebilecek 4 klasör vardır.

Application Data

Desktop

My documents

Start Menu

Start menu ve application data klasörlerinin redirect edilmesi pek tavsiye edilmez.

 

%USERNAME% değişkeni kullanılır

5 thoughts on “Folder Redirection

 1. Merhaba; Yukarıda yazdığınız folder redirection ayarını yapmak istedim fakat gpedit.msc kısmında tarif ettiniğiz yerde bulamadım. Windows bileşenlerinden her hangi bir şey yüklemek gerekiyormu?. says:

  Merhaba;
  Yukarıda yazdığınız folder redirection ayarını yapmak istedim fakat gpedit.msc kısmında tarif ettiniğiz yerde bulamadım. Windows bileşenlerinden her hangi bir şey yüklemek gerekiyormu?.

 2. Folder redirection’un amacı client bilgisayardaki kullanıcı dosyalarının server üzerine taşınmasıdır.Böylece yönetim kolaylaşır,yedekleme işlemleri yönetilebilir hale gelir.
  Sizin denediğiniz gpedit.msc ise yerel bilgisayardaki group policy’dir.Yani sadece bağlı olduğunuz bilgisayar üzerindeki local hakları düzenleyebilirsiniz.Folder redirection için server üzerindeki Group Policy objelerini kullanmanız gerekir.

 3. Anıl hocam çok teşekkürler verdiginiz bilgiler için ben mcse ve ccna ögrencisiyimde benim için çok faydalı sizin tecrübeleriniz bizlerle paylaştıgınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. :) says:

  Anıl hocam çok teşekkürler verdiginiz bilgiler için ben mcse ve ccna ögrencisiyimde benim için çok faydalı sizin tecrübeleriniz bizlerle paylaştıgınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. 🙂

 4. Selam yukarda bahsedilen sekilde bir kurumdaki tum desktop ve start menu klasorlerini serverdeki bir paylasima yonlendirmeye calisiyorum , amac kullanicilar buralarda kısayolu verilen uygulamalardan baskasını kullanamasın fakat start menu icin pogra says:

  Selam
  yukarda bahsedilen sekilde bir kurumdaki tum desktop ve start menu klasorlerini serverdeki bir paylasima yonlendirmeye calisiyorum , amac kullanicilar buralarda kısayolu verilen uygulamalardan baskasını kullanamasın fakat start menu icin pograms klasorunu otomatik olarak yaratıyor serverdeki paylasımda bu klasor yoksa , yazma hakkını geri aldıgımda ise lokal profildeki programs klasorunu kullanıyor bunun onune gecmenin bir yolu varmıdır acaba ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 9 = 1