Forefront Client Security Enterprise Manager

Forefront Client Security deployment işleminden sonra yönetebileceğimi client sayısı 10000 olarak belirlenmiş.Peki biraz daha ileri gidersek ne olacak?
Örneğin farklı farklı alanlarda toplamda 60000 clientımız var ve bunları tek bir konsoldan yönetmek istiyoruz.İşte bu amaçla yayınlanan bir yönetim aracı var.Forefront Client Security Enterprise Manager ile 10 adet client security topolojisinden bilgileri yönetebiliriz.Buda tam anlamıyla 100000 client bilgisayar demek.Burada client bilgisayar derken sadece istemciler aklınıza gelmesin.Daha öncedende bahsettiğimiz gibi forefront’ta client kavramı geniş tutulmuş.Yani organizasyondaki sunucularda istemcilerde forefront için birer client.
Enterprise Manager ile tek bir konsoldan yönetebileceğimiz client sayısını önemli ölçüde arttırmış oluyoruz.Yalnız dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.Kurulumdaki topoloji one-server yada two-server şeklinde olmalı.Sistem gereksinimleri standart FCS kurulumu ile aynı.Yalnızca 10 adet farklı FCS’den 100000 client bilgisi gelebileceğini düşünürek disk alanı konusunda biraz daha cömert olmamız gerekiyor.

Raporlama işlemindede pek bir değişiklik görülmüyor.FCS ile web üzerinden raporları görüntüleyebiliyorduk.Aynı şey enterprise manager içinde geçerli.Fakat tabikide bu raporlar varolan tüm FCS deploymentlarındaki raporlar olacak.

Eklene bir diğer özellikte status bar benzeri bir alan.Bu alanda örneğin network ile ilgili bir sorun olduğunda ve enterprise manager diğer FCS lere ulaşamadığında bizi bilgilendiriyor.

Yönetim alanında ise FCS de bulunan dashboard ve Policy Management tablarında herhangi bir değişiklik bulunmuyor.Eğer sizde Enterprise Management’ı (yöneteceğiniz 100000 bilgisayar olmasada) denemek istiyorsanız aşağıdaki linkten indirip kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=d9413461-9384-4b14-8a26-1e77e6d98182&DisplayLang=en

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 69 = 74