Forefront Client Security kurulumunda Reporting Service hatası

Forefront Client Security kurulumu sırasında iki hata ile karşılaştım.Çözümleri oldukça kolay olan bu hataların ikiside reporting server yani sql üzerinde kaynaklanan hatalar.

Forefront Client Security kurulumu için toplojiyi belirleyip ilgili değerleri girdiğimizde kuruluma başlamadan önce tüm bu ayarları ve gereksinimleri kontrol eden bir pencere gelir.

Bu pencerede hataların ilki “Verifying URL’s for reports” kısmında idi.Sql server kurulumu sırasında erişim izinlerini vermiş olmama rağmen raporlar için kullanacağı adreslere erişemediğini söylüyor.Hata metni şu şekilde:

The report server cannot open a connection to the report server database. A connection to the database is required for all requests and processing.

Bu durumda iki aşamalı bir çözüm kullandım.İlk önce rsconfig aracı ile(Program files/Microsoft Sql server/80/Tools/Binn) aşağıdaki komutu gireriz.

rsconfig -c -iMSSQLSERVER -s localhost -dReportServer -aWindows

Ardından hatamız şu şekile döndü.

The report server cannot decrypt the symmetric key used to access sensitive or
encrypted data in a report server database

Bu hatayı gidermek için Start/Programs/Sql server/Configuration Tools/Reporting Service Configuration konsolunu açarız.Burada Encryption Keys bölümüne gelerek Delete’e basarız ve içeriği sileriz.

Bu işlemden sonra setup sihirbazına kontrol işlemini tekrar yaptırdığımızda sorunsuz ilerleyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

27 − 21 =