GFI MailArchiver Kurulum-Konfigurasyon-Kullanım {2}

Bir önceki bölümüzde GFI Mail Archiver’ın kurulumunu ayrıntılı şekilde gördük.Aynı zamanda konfigurasyon çin browser üzerinden GFI’ye bağlandık ve bir adet store yarattık.Burada dikkat etmemiz gereken konu arşivleme senaryomuz nasıl olucak.Yani biz şirket olraka maillerimizi her 6 ayda bir farklı storelara arşivlemek istiyoruz.Yani ilk ay ay için bir store’a ikinci altı ay için ikinci oluşturduğumuz store’a kayıt yapmak isteyebiliriz.Yada daha farklı olarak her ay farklı storelara kayıt yapailiriz.
İşte bu durumda tüm bu işlemleri otomatiğe bağlayabiliriz.Yapmamız gerekn store ları oluşturmak ve GFI’ye arşivleme işlemini hangi store ne zaman yapacağını belirtmek.Örnek olarak biz iki tane farklı store’a 2 ay olarak arşivleme yapacağımızı düşünelim.Bunun için ilk bölümde oluşturduğumuz mayıs2007 store nun yanına birde haziran2007 store u oluştururuz..

Archive Store Management bölümünden Add Archive Store diyerek store ekleme sihirbazımızı çalıştırırız.

Store umuz için bir isim giriyoruz.Ben aylık bir düzenleme yapacağım için haziran2007 ismini girdim.Diğer adımlar bir önceki bölümde store eklerken geçtiğimiz adımlarla aynı.

Store umuzu ekledikten sonra artık management sayfamızda iki adet store gözükmektedir.Şimdi yapacağımız işlem ise hangi periyodlarla bu storelar arası geçişin yapılcağını belirtmek.
Bunun için Swap Archive Store Every kısmından 1 month’u seçiyorum.
Bu ayarı yaptıktan sonra işleyiş şu şekilde olacaktır.Belirtiğimiz başlangıç tarihinden itibaren GFI arşivlemeye başlayacaktır.İlk önce üstteki dosyaya yazıcak ardından schedule’da belirtiğimiz değer olan aylık süre geçince diğer bölüme geçicektir.
Eğer bu bölümlerden birisi ulaşılamaz durumdaysa general settingste belirtiğimiz mail adresine uyarısını yapıp bir sonraki store’a atlayacaktır.
Mavi okları kullanarak storeların sırasını yani önceliğini değiştirebiliriz.

Mail Servers to Archive kısmında arşivlenicek maillerin kaynağını belirtiriz.Bu ya şu an üzerinde çalıştığımız makinedeki local exchange serverdır yada uzak bir exchange server/mail serverdır.
Biz GFI’yi exchange bulunan makinamıza kurduğumuz için local seçeneğini seçerek devam ederiz.

Seçimi yaptıktan sonra karşımıza seçim yaptığımız exchange sunucu üzerindeki journal mailboxlar otomatik olarak listelenir.Hatırlayacağımız gibi birinci bölümün başında Active Directory üzerinde bir kullanıcı açıp exchange üzerindede bu kullanıcıyı journal olarak seçmiştik.Bu kullanıcının adı gezici idi.Bu ekranda karşmıza mailboxumuz çıkar.

Journal mailboxa bağlanmak için gerekli provider seçimini yaparız.İstersek IMAP kullanarakda bağlantı gerçekleştirebiliriz.

Girdiğimiz ayarların bir özeti bize sunuluyor.Eğer değiştirmek istediğimiz birşey yoksa finish diyerek konfigurasyonu tamamlarız.

Maillerin nereden alınacağınıda kararlaştırdıktan sonra spesifik konfigurasyonlarıda yapabiliriz.Search index management kısmında kullanıcıların maillerini ararken daha rahat ulaşabilmeleri için kullanıclan indexleme hakkında ayarları gerçekleştirebiliriz.Yeni arşivlenen maillerin ne kadar sıklıkla indexlemeye alınacağını seçeriz.İstersek bu ekleme hemen olur,istersek gün içinde belli periyodlarla ,istersekte günün herhangi bir saatinde.

Bir diğer ayar retention policy wizarddır.Bu kısımda plicyler oluşturarak kurallar ekleyebiliriz.
Policy için bir isim belirleriz.

Mailin konu bölümünde belirtilicek özel kelimelere göre policynin uygulanmasını sağlayabiliriz.Örneğin
cv
bilgi
is basvurusu

konulu mailler bu policyden etkilenecektir.

Mesajın body kısmı için filtreleme girebiliriz.

Bu ekranda gönderen bazlı kısıtlama yapabilirirz.Eğer mail eklediğimiz kullanıcılar tarafından gönderilmişse policy uygulanacaktır.

Maili alan kişi bazlı kısıtlama yapabiliriz.Eğer mail seçtiğimiz kullanıcıya gelmişse policy uygulanacaktır.

Son ekranımızda ise yukarıda oluşturduğumuz filtreye göre bu policy ile eşleşen maillere ne yapılacağını belirtiriz.
Yani senaryomuz şu şekilde olabilir.Ben insan kaynaklarından ayşe ismindeki kullanıcıya gelen,konusu cv yada is basvurusu olan maillerin arşivlendikten sonra 30 gün içinde yada hemen silinmesini istiyorum.
İşte bu durumda yularıda belirttiğimiz kıstasları kullarak istediğimiz şeyi rahatlıkla gerçekleştirebiliriz.

5 thoughts on “GFI MailArchiver Kurulum-Konfigurasyon-Kullanım {2}

  1. Anıl merhaba siten grecekten cok hoş kıskandım diyebilirim başarılar….

  2. Merhabalar. Cok guzel bir anlatim olmus fakat benim Cok acil bir sorum olacakti. Yardimci olursaniz sevinirim.

    Bu GFI MailArchiver programi server 2008 kurulu bir bilgisayarin, Exchange server’ina dokunmadan; ornegin thunderbird, Eudora v.s gibi programlar araciligiyla kurula bilir mi? Alternatif mail hesaplari excahge server mail adresini calistirir mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

67 − 57 =