GPMC kullanarak GP Backup

Group Policy Management Console sayesinde oluşturduğumuz GP üzerinde tam yetkiye sahip olabildik bir anlamda.Gelişmiş özellekleriylede GPMC bize GP yönetiminde birçok kolaylık sağlamaktadır.Bunlarda biriside GP backup ve restore işlemleri.

Bir sistemde backup herzaman öncelikli işlemlerden olmuştur.Gp backup için bu böyle olmasada genede sistem yöneticilerinin dikkat etmesi gereken bir husustur.

GPMC sayesinde oluşturduğumuz GP’lerin backupını alabilir,daha sonra bunları restore edebilir,bir group policy’i oluşturduğumuz başka bir alana import edebiliriz.

GPO Backup:

Backup alma işlemi oluşturma işlemi kadar kolay ve anlaşılırdır.İlk önce oluşturduğumuz bir gp’ları GPMC ile açarız.Önümüzdeki lisetede Group Policy Objects Node un altında yedeklemek istediğimiz gp yi seçeriz ve sağ tıklarız.Karşımıza gelen menuden Back-up seçeriz ve location belirtip işlemi tamamlarız.

Eğer full yedek almak istersek direk node’a sağ tıklayıp aynı işlemi gerçekleştirebiliriz.

Yedekleme sırasında işleme tabi tuttulmayan 3 öğre vardır.

  • WMI Filters
  • IPSec Policies
  • Links

Yani bir GP yedeğini aldığımızda önceden domaine,siteye yada OU’lere oluşturduğumuz linkleri manuel olarak girmemiz gerekmektedir.

Restore İşlemi:

Restore işlemide back-up işlemi kadar kolaydır.Restore işleminde önce yeni bir GPO oluşturmamız gerekmektedir.
Node’a sağ tıklarız ve manage backup deriz.

Ardından seçerek gerekli restore işlemini yaparız.

Import işlemi:

Bir gpo’daki bilgileri başka bir gpo’ya aktarım için bu işlemi kullanabiliriz.Öncelikle kaynak gpo’nun back-upını alırız.Ardından yenibir gpo’yu aynı domainde yada farklı domainde oluştururuz.Sonra kaynak domainde sağ tıklayarak Import menusune gireriz ve karşımıza bir sihirbaz çıkar.Sihirbaz sayesinde işlemimizi bitiririz.

One thought on “GPMC kullanarak GP Backup

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

87 − = 78