Hyper-V ile Exchange 2007?

Geçtiğimiz gün Hyper-V RTM durumuna geçti.Her yerde makaleler okuyoruz bu yeni teknolojiye ayak uydurma planları yapıyoruz.Peki Exchange 2007 tarafında durum nasıl?

Eğer Hyper-V üzerinde exchange 2007 kullanmak istiyorsanız biraz daha beklemenizde fayda var.Şu an için virtual makinede ram’i 1gb’a çekip sağlıklı bir şekilde kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz.Çünkü 1gb altında olduğunda msexchangetransport servisi çalışmayacaktır.Yalnız bu deployment senaryosu henüz microsoft tarafından desteklenmiyor.

TechEd IT Pro North America 2008 sunumlarını izlediğinizde Brent Alinger’ın exchange 2007 ve Hyper-v ile ilgili sunumunu görebilirsiniz.Bu session altında önemli bilgiler verilmekte.Kısaca özetlemek gerekirse;

-Hyper-V RTM’in yayınlanmasıyla birlikte 60 gün içerisinde exchange team hyper-v ile ilgili bir makale serisi yayınlayacak.Bu makale serisinde support guidance,best practices bölümleri bulunacak.

-Bu makaleler yayınlanana kadar müşteriler Hyper-v üzerine exchange 2007 kurulumunu         gerçekleştirmemeliler.

-Şimdiki denemelerde Hyper-v üzerinde exchange denemeleri olumlu sonuçlar veriyor.

-Şimdilik server 2008 üzerinde exchange server 2007 sp1 destekleniyor.

-Dynamic disk yerine fixed diskler destekleniyor.

-Unified Messaging rolü dışındaki tüm roller destekleniyor.

-VHD bouytlarında 2040 GB sınırı bulunmakta.

Aynı zamanda sunumda exchange üzerindeki hub transport ve client access rolleri için sanallaştırmanın yararlı olacağından ancak tüm kaynakları emen mailbox rolü için planlamının çok iyi yapılmasından bahsediliyor.

Bize şimdilik best practices makaleleri beklemek ve bunlar ışığında deploymentları gerçekleştirmek kalıyor.Kısa zaman sonra burada ilk denemeleri görebilirsiniz.

One thought on “Hyper-V ile Exchange 2007?

  1. “œÇünkü 1gb altında olduğunda msexchangetransport servisi çalışmayacaktır.”

    Aylar önce öyle güzel bir sorun yaşadık ki bu ram hikayesi yüzünden. Ramlerden birinin arızalı olması ve aslında 2048 Ram olan makinede 1024″²ün altında ram varmış gibi çalışması(tabi biz bunu anlayana kadar 3-4 gün geçti) ve bu nedenle Extransport’un çalışmaması ne güzeldi ya”¦
    zira akşamına içmeye gittik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 3 =