IPCOP üzerine URL-FILTER kurulumu

URL filter popüler firewall dağıtımları olan IPCOP ve Smoothwall için hazırlanan bir eklenti.Bu eklenti sayesinde güvenlik duvarımızın istenmeyen domain,url yada dosyaları engellemesini sağlayabiliriz.URL filter kurulumu oldukça basit.Öncelikle buradaki adresten urlfilter eklentisini indiriyoruz.Eğer xp bir sistemde çalışıyorsak bunu ipcopun kurulu olduğu makinaya aktarmamız gerekiyor.Bunun için SCP komutunu kullanabiliriz.Ama komutlarla uğraşmak yerine windows için hazırlanmış olan Winscp programını indirdiğimiz takdirde kopyalama işlemini görsel olarak halledebiliriz.
Winscp ile ipcop’a ssh üzerinden bağlanıcaz.Bunun için ilk önce ipcop üzerinde ssh’ı etkinleştirmemiz gerekli.Bunun için web arayüzünden bağlandıktan sonra System/SSH Access altında ilgili kutucuğu işaretleriz.

Şimdi WinSCP ile IPCOP’a bağlanıcaz.Burada dikkat etmemiz gereken ip olarak kurulumda belirledğimiz GREEN IP’yi kullanıcaz.Aynı zamanda ssh portu olarakda 22 yerine 222 kullanıyoruz.Çünkü ipcop ssh için bu portu kullanıyor.Bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra xpdeki tar.gz dosyamızı ipcopdaki root altına atıyoruz.

Bu işlemden sonra kurulum paketini açmalı ve install etmeliyiz.Bunun için direk ipcop makinesi üzerinden yada xp üzerinden putty ile aşağıdaki komutları gireriz.

tar -xzf ipcop-urlfilter-1.9.1.tar.gz.tar.gz

Buradaki versiyon ismi değişebilir.Paketi açtıktan sonra install ederiz.

ipcop-urlfilter/install

Tekrardan web arayüzünden ipcop’a bağlandığımızda Services altında URL Filter’ı görebiliriz.

3 thoughts on “IPCOP üzerine URL-FILTER kurulumu

  1. slm gardasım ıpcop proğramını lulanıyoruz ama diğer bilgisarlarımızı görmüyor ıpcop kurulu makinamızda su hata ile karşılasıyoruz””’ the bad packet stop here”” bu hata yı veriyor…yardımını arz ederim..mehmet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

59 − = 55