Komut istemiyle Uzak Masaüstü bağlantısını çalıştırma

Komut istemiyle uzak masaüstü bağlantısını (RDP) çalıştırabiliriz.Aynı şekilde bu komutlarla bir batch file oluşturup bağlanacak kullanıcının masaüstüne istediğimiz özellikleri parametre olarak ekleyip kısayolunu atabiliriz.
Komut isteminde RDP için komutlar ve parametreleri;

Temel komutumuz mstsc.exe
Parametrelerimiz ise

mstsc.exe {ConnectionFile | /v:ServerName[:Port]} [/console] [/f] [/w:Width /h:Height]

Parametreleri inceleyecek olursak

ConnectionFile

Bağlantı için kullanacağımız .rdp dosyasını belirtir.

/v:ServerName[:Port]

Bağlanacağımız uzak bilgisayarı ve eğer port değişikliği yaptıysak gerekli port numarasını belirtir.

/console

Belirtilen windows server 2003 bilgisayara consol oturumuyla bağlanır.

/f

Uzak masaüstü bağlantısı tam ekran başlatır.

/w:Width /h:Height

Uzak masaüstü bağlantısı ekranının boyutlarını belirler.

/edit”ConnectionFile”

Belirtilen .rdp dosyasını düzenlemek için kullanılır.

4 thoughts on “Komut istemiyle Uzak Masaüstü bağlantısını çalıştırma

 1. değerli bilgiler için teşekkürler.. ancak ben uzak masaüstü sunucuma bağlanmak istiyorum sunucu ping alıyor ancak karşıda Rpc açık değil bu durumda yapabileceğimiz bir şey var mı. komut istemiyle rpc servisini açmanın bir yolunu arıyoru says:

  değerli bilgiler için teşekkürler.. ancak ben uzak masaüstü sunucuma bağlanmak istiyorum sunucu ping alıyor ancak karşıda Rpc açık değil bu durumda yapabileceğimiz bir şey var mı. komut istemiyle rpc servisini açmanın bir yolunu arıyorum bu mümkün müdür?

  saygılar

 2. pardon rpc demişim rdp olacaktı yorumda düzenleme yapamadığım için onaylarken düzenlerseniz sevinirim bu arada bir bilgi daha vereyim wordpress için ajax edit comments eklentisi üyelerin belirlediğiniz zaman aralığında yorumlarını düzenle says:

  pardon rpc demişim rdp olacaktı yorumda düzenleme yapamadığım için onaylarken düzenlerseniz sevinirim bu arada bir bilgi daha vereyim wordpress için ajax edit comments eklentisi üyelerin belirlediğiniz zaman aralığında yorumlarını düzenlemeye imkan sağlıyor

 3. özür dilerim sorumu sorabileceğim bir yer arıyordum o yüzden siteyi fazla incelemeden sordum sorumu cevabı zaten sitede varmış tüm yorumları silebilirsiniz meşgul ettiysem özür.. says:

  özür dilerim sorumu sorabileceğim bir yer arıyordum o yüzden siteyi fazla incelemeden sordum sorumu cevabı zaten sitede varmış tüm yorumları silebilirsiniz meşgul ettiysem özür..

 4. mesela herhangıbır ev kullanıcısınn bılgısayarından kurumsal ağ içindekı bır bılgısayara veya tam tersi şekılde bır baglantı kurmak ıcın ne yapmam gerekır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 1