Kurulumdan sonra Exchange 2007 ile mail gönderimi

Exchange 2000 yada 2003 temiz ve sade bir kurulumdan sonra artı herhangi bir konfigurasyon yapmamıza gerek kalmadan mail alışverişini sağlayabiliyorduk.Bu internal domainler içinde external domainler içinde aynı idi.

Exchange 2007’deki değişen mimaride ise, kurulumdan hemen sonra gerekli konfigurasyonları yapmadığımız takdirde dışarıya mail atabilmemizin imkanı yoktur.Ancak domain içi mailleşmeleri gerçekleştirebiliriz.Peki Exchange sunucumuzu dışarısı ile haberleşmesi için nasıl yapılandırabiliriz?Aslında cevabı çok basit.Hızlı bir şekilde “send connector” oluşturmak.Böylece sorunsuzca mail gönderimine başlayabiliriz.

Send connector oluşturmak için management console’u kullanabileceğimiz gibi aynı zamanda powershell’ide kullanabiliriz.

Exchange Management Console içerisinden send connector oluşturmak için;

  •  Organization Configuration – Hub Transport – Send Connectors – New Send Connector yolunu izleriz.
  •  Oluşturacağımız connectore bir isim veririz.”Select the intended use for this connector” kısmında internet’i seçeriz.
  •  Bir sonraki pencerede , amacımızı bu connector amacıyla tüm dışarı adreslerine mail atmak olduğu için , Add     butonuna basarak domain kısmına * işaretini koyarız.
  • Bir sonraki ekranda bizden smart host kullanmak isteyip istemediğimiz sorar.( Bknz: SmartHost)
  • Eğer yapımızda bir adet Hub transport sunucu varsa başka sunucu eklememize gerek kalmadan işlemi bitirebiliriz.

Aynı işlemleri tabikide PowerShell’i kullanarakta gerçekleştirebiliriz.Bunun   için;

new-SendConnector -Name ‘send connector ismi’ -Usage ‘Internet’ -AddressSpaces ‘smtp:*;1’ -DNSRoutingEnabled $true -UseExternalDNSServersEnabled $false -SourceTransportServers ‘SQA-LCS2005’

komutunu kullanabiliriz.

One thought on “Kurulumdan sonra Exchange 2007 ile mail gönderimi

  1. anıl bey iyi günler. benim sormak istediğim bir konu var bu mail gönderimi konusunda. bildiğiniz gibi büyük firmalar spam mail olayını minimum düzeye indirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. bunun için en kilit noktalardan birisi de se says:

    anıl bey iyi günler. benim sormak istediğim bir konu var bu mail gönderimi konusunda. bildiğiniz gibi büyük firmalar spam mail olayını minimum düzeye indirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. bunun için en kilit noktalardan birisi de senderID diye biliyorum. senderID ve senderID nin baz aldığı kriterlerden bahsedebilirseniz sevinirim. örneğin exchange 2007 kurduk mail accountları tanımlandı. aaa@aaaa.com örneğin. bu adres daha sonrasında özel bir yazılımda tanımlandı ve smtp protokolü ile dakikada onlarca mail gitmesi gerekiyor firmamızdan hizmet verdiğimiz kişilere. fakat böyle bir sistem yaptığınızda bırakın atmış olduğunuz maillerin inbox a düşmesini birde blacklist e alınma olasılığınız çok fazla. bu konu ile ilgili yardımda bulunabilir misiniz?

    iyi çalışmalar kolay gelsin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

89 − 87 =