Lotus Domino Server 7 Kurulumu

Lotus Domino server ile uygulama ve mesajlaşma çözümleri oluşturabiliriz.7 sürümü ile birlikte daha az işlemci kullanımı ve daha çok kullanıcı desteği ile gelen domino IBM DB2 desteğide vermektedir.
Standart bir Lotus Domino kurulumunu aşağıda bulabilirsiniz.

Domino Lotus için desteklenen işletim sistemleri:
Aix-Linux-Sun Solaris-zos-i5os-windows

Setup.exe dosyamızı çalıştırarak Windows server 2003 üzerinde kuruluma başlayabiliriz.

İlk ekranda Lisans sözleşmesini görüntüleyebiliriz.Lisansı okuduktan sonra next diyerek ilerleyebiliriz.

Bu ekranda Domino serverın kurulacağı dizini belirleyebiliriz.Standart dizini değiştirmeden devam edeceğiz.Alt kısımda “Domino Partitioned servers” isimli bir kutucuk görüyoruz.Bu seçenek kurulumu yapacak kişiye, aynı bilgisayar üzerine birden fazla domino kurulumu yapmasını sağlar.Biz böyle bir kurulumu şu an gerçekleştirmeyeceğimiz için seçim yapmadan devam ediyoruz.

Lotus Domino ‘nun kullandığı Data dosyalarının bulunduğu dizin seçimlerini yaparız.

Burada karşımıza 4 seçenek çıkar.
Domino Utility Server:Sadece application(uygulama) servislerini yükler.Aynı zamanda Domino Cluster desteği vardır.Fakat Mesajlaşma servisi için destek içermez.

Domino Messaging Server:Mesajlaşma servisi desteği bulunur.Cluster ve uygulama servisi desteği yoktur.

Domino Enterprise Server:Hem uygulama hemde mesajlaşma servisi desteği vardır.Aynı zamanda Domino Cluster hizmetini bünyesinde barındırır.

Customize:Bu seçenek ile yüklenecek uygulamaları ve servisleri manuel seçebiliriz.
Biz enterprise sürümünü seçip devam ediyoruz.

Burada seçimlerimizin bir özetini görüyoruz.Kontrol ettikten sonra next diyerek yükleme işlemine başlayabiliriz.

Domino Lotus kurulumu başladı.Program files ve data dosyaları kopyalanıyor.

Yükleme işlemi bittikten sonra “finish” diyerek işlemi bitirebiliriz.

İlk kurulum işlemimizi bitirdik.Şimdi domino üzerinde en temel konfigurasyonları yapmamız gerekli.Bunun için BaşlatProgramlarLotus ApplicationLotus Domino Server ‘ı açarız.Karşımıza Lotus Domino’nun başlatılma seçenekleri çıkar.
Bu pencerede Lotus’u bir uygulama olarak yada Windows Servisi olarak başlatabiliriz.
Alttaki seçeneklerde ise sistem başlangıcında Domino’nun çalıştırılmasını sağlayabiliriz.Aynı zamanda bir dahaki login oluşumuzda bu soruların sorulmamasını sağlayabiliriz.

İlk ekran bir “hoşgeldin” ekranıdır.Gerekli font ayarlamalarını yapabiliriz.Next diyerek konfigurasyona başlarız.

Bu ekranda Lotus Domino Server’ın kurulum yapısını belirleyeceğiz.”Set up the first server or a stand-alone server” ‘ı seçersek bu server’ın yapımızdaki ilk veya tek server olmasını ssağlarız.Bu seçeneği yeni bir domino server kurulumda kullanırız.

“Set up an additional server” seçeneğini seçersek,varolan bir yapıya ek Domino Server kurulumu gerçekleştirebiliriz.

Bu ekranda kurduğumuz Domino Server için bir isim belirleriz.
İsteğimize göre Server’ımız içn bir tanım girebiliriz.
Alt kısımdaki “I want to use an existing server ID file” seçeneğini seçersek önceden yaptığımız bir kurulumla birlikte oluşturulan server ID’yi seçerek yeni ID oluşturmasını engelleyebiliriz.Bu ID’ler data dizini altında bulunurlar.

Bu pencerede organizasyonumuz için bir isim belirleriz.Burada dikkat etmemiz gereken,seçeceğimiz bu ismin Domino Server üzerindeki tüm kullanıcıların bir parçası olacağıdır.
Bir şifre belirleyip onaylarız.

Organizasyondaki ilk Domino Server kurulumu gerçekleştirdiğimiz için Domino domain’i için bir isim seçeriz.Bu isim bir önceki ekrandaki organizasyon ismiyle aynı olabilir.

Domino dizini üzerinde bir administraor ID’si oluşturmamız gerekli.Domino üzerinde oluşturulan kullanıcıların kendilerine ait ID’leri bulunmaktadır.Bu ID ‘yi oluşturmak için bir kullanıcı ismi ve şifre belirleriz.
İstersek önceden varolan bir ID’yi kullanabiliriz.

Bu ekranda Lotus Dominonun hizmet vereceği internet servislerini seçeriz.
Web Browsers:Microsoft Internet Eplorer gibi tarayıcıları kullanarak Server üzerine erişim sağlamak için kullanılır.
Internet Mail Clients:POP3,IMAP ve SMTP protokollerini kullanarak server’a erişim sağlamak için kullanıılan servistir.
Directory Services:İstemcilerin LDAP kullanmalarını sağlar.

Burada dikkat etmemiz bir nokta var.Eğer DC üzerine Domino Server kurulumu yaptıysak konfigurasyondan sonra Domino Server’ı başlattığımızda LDAP protokolünün başka bir uygulama tarafından başlatıldığını ve bu yüzden kullanılmadığını konsol ekranında göreceğiz.netstat komutuyla bunu inceleyebiliriz.Bu durumun üstesinden gelmek için Active directory’i kaldırabiliriz.Fakat bu pek uygun bir çözüm olmayabilir.Bunun için Domino içerisinden konfigurasyon ayarlarından LDAP protokolünün port numarasını değiştirebiliriz.

Netwwork ayarlarını kontrol ederiz.

Bu ekranda Domino üzerindeki veritabanına kimliği doğrulanmamış kişilerin erişim sağlamasını engellemek için ilk seçeneği seçeriz.Böylece güvenliği arttırabiliriz.
İkinci seçenekte ise LocalDomainAdmins grubunu varolan veritabanlarına ekleyebiliriz.Böylece erişim sağlamakta sorun çekmezler.
İleride kendi kullanıcımızı bu gruba ekleyerek veritabanına erişim sağlayacağız.

Yaptığımız konfigurasyonları bir özetini görüyoruz.Kontrol ettikten sonra Next diyerek sonraki ekrana geçeriz.

Bu son pencereyle birlikte yaptığımız konfigurasyonlar server’ımıza uygulanıyor.
Bu işlemden sonra Domino Lotus’u başlatabiliriz.Artık Domino Administrator Client’ı kurarak server’ımıza uzaktan erişim sağlayabilir ve yönetimine başlayabiliriz.

10 thoughts on “Lotus Domino Server 7 Kurulumu

 1. Yazdığınız makale Domino Lotus Kurulumunu anlatmış bulunmaktadır. Bu kurulumdan sonra Client kurulumundan sonra birçok içeriye ayar yapılması gerekmektedır. Office/ in Network bazlı... Kısacası ellerinize saglık fakat eksik olmuş.. says:

  Yazdığınız makale Domino Lotus Kurulumunu anlatmış bulunmaktadır.

  Bu kurulumdan sonra Client kurulumundan sonra birçok içeriye ayar yapılması gerekmektedır. Office/ in Network bazlı…

  Kısacası ellerinize saglık fakat eksik olmuş…

  Saygılarımızla,

 2. Güzel çalışma olmuş, tabi iş bununla bitmiyor ben işyerinde lotus kullanıyorum ve bu hafta 7.02 geçiş çalışmalarımız var, şu lotus ta hergün yeni bir şey öğreniyor insan. Merak eden arkadaşlara tavsiye ederim sadece mail programı de says:

  Güzel çalışma olmuş, tabi iş bununla bitmiyor ben işyerinde lotus kullanıyorum ve bu hafta 7.02 geçiş çalışmalarımız var, şu lotus ta hergün yeni bir şey öğreniyor insan. Merak eden arkadaşlara tavsiye ederim sadece mail programı değil üzerinde uygulamalar çalıştırabileceğiniz ve database yönetebileceğiniz kapsamlı bir yazılım.
  Saygılarımla.

 3. Gerçekten güzel bir çalışma. Emeğinize sağlık.
  Lotus ile ilgili bir ihtiyacınızda bize ulaşabilirsiniz.Destek,servis ve uygulamalar. Hazır olan bir uygulamamız var çok işe yarayacak. Sitemize göz atabilirsiniz.
  http://www.notesprograms.com

 4. Gerçekten güzel bir çalışma. Emeğinize sağlık.
  Lotus ile ilgili bir ihtiyacınızda bize ulaşabilirsiniz.Destek,servis,eğitim ve uygulamalar. Hazır olan bir uygulamamız var çok işe yarayacak. Sitemize göz atabilirsiniz.
  http://www.notesprograms.com

 5. Lotus programı ile arkadaşımın e-mail alamama durumun da karşı karşıya geldim. Windows Explorer kaynaklı eklenti dosyları açamıyorduk. Netice olarak incelemelerim araştırmalarım sonucu Linux formatın da çalışan Lotus sisteminin Windows ile eşlememesi sonucu eklenti dosylarını özellikle word ve excell formatın da ki dosyları açamıyorduk. Mozilla FireFox ve Windows’un Office 2007 eklentilerini kurunca bu olayı aşabildik. O günden bu güne kafama takılan bu programı incelemeye aldım güzel bir sistem geliştirilmiş ama benim gibi profosyonel olmayan kullanıcıları da aydınlatabilecek nitelikte bilgiler aktarabilirsek daha verim alınabileceğini düşünüyorum.

  İyi çalışmalar.

 6. Merhaba, Size birkaç sorum olucaktı dominoyu mailleri yönetmek için kullanmak istiyoruz. Domino messaging server kurulumunu anlattığınız şekilde gerçekleştirdim ve ayarlarını tamamladım bu aşamada mailler yönetmek kullanıcıların gönder says:

  Merhaba,
  Size birkaç sorum olucaktı dominoyu mailleri yönetmek için kullanmak istiyoruz.
  Domino messaging server kurulumunu anlattığınız şekilde gerçekleştirdim ve ayarlarını tamamladım bu aşamada mailler yönetmek kullanıcıların gönderdiği maillerin server üzerinde bir kopyasını tutmak için ne yapmam gerekli kısaca anlatabilirseniz sevinirim.
  iyi çalışmalar dilerim.

 7. hocam gzl anlatmışınız ama biraz daha değinseniz Lotun notes e valla iyi olacak hatta çok sevinirim , zaten iştede lotus kullanıyoruz biraz bilgi almak istiyorum sizden hocam biraz daha uygulama şimdiden teşekkurler says:

  hocam gzl anlatmışınız ama biraz daha değinseniz Lotun notes e valla iyi olacak hatta çok sevinirim , zaten iştede lotus kullanıyoruz biraz bilgi almak istiyorum sizden hocam biraz daha uygulama şimdiden teşekkurler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

68 − = 59