Lync Server 2010 – Archives Viewer

Lync Server 2010 topolojisi içerisinde Archieve sunucusu konumlandırdığınızda hazırladığınız policylere göre internal yada external IM trafiğini belirlediğini SQL Store üzerine arşivleyebiliyorsunuz.

Ancak arşivlenmiş  bu içeriği görüntülemek istediğinizde Lync Management Shell üzerinde aşağıdaki komutları çalıştırmanız gerekiyor;

Export-CSArchivingData -DBInstance lyncsql.domain.localDefault -StartDate 1/1/2011 -EndDate 10/10/2011 -OutputFolder “C:ArchivingExports”

Export-CSArchivingData -DBInstance lyncsql.domain.localDefault -StartDate 1/1/2011 -EndDate 10/10/2011 -OutputFolder “C:ArchivingExports” -UserURI “anilerduran@domain.local

Görüldüğü gibi –DBInstance parametresi ile Lync Server 2010 topolojisindeki Back End sunucuya connection açılıyor. Bu noktada Topology Builder içerisindeki değerleri kullanmanız gerekiyor.

-StartDate ve –EndDate parametreleri ile export edilmek istenen arşivlenmiş içerik için tarih aralığı verebilirsiniz.

Output folder parametresi ile ise belirlediğiniz kriterlere göre export edilecek content için bir dizin belirliyorsunuz.

Eğer useruri parametresi belirtilmez ise var olan tüm kullanıcılar için arşivlenmiş içerik dışarı aktarılacaktır. Ancak bu parametre ile yalnızca spesifik bir kullanıcı için arşivlenmiş IM mesajlarına ulaşılabilir.

Lync Management Shell üzerinde çalıştırılan bu komut ile session bazlı içerikler dışarıya export edilecektir.

image

Ancak görülüğü gibi export edilen content .eml uzantılıdır. Internet Explorer üzerinde sorunsuzca bu içeriği görüntülemek için uzantıları .mht olarak değiştirmemiz gerekiyor.

image

Görüldüğü gibi arşivlenmiş bir içeriği tüm kullanıcılar yada spesifik bir kullanıcı için export etmek için bir kaç adımın ardarda gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bu noktada Lync Server 2010 ve arşiv yapısı kullanan organizasyonlarda kullanılmak üzere PowerShell ve Saphien PrimalForms kullanarak aşağıdaki gibi GUI tabanlı bir script geliştirdim. Tam araştırma imkanım olmadı fakat sanırım bu tip bir tool henüz internet üzerinde yok.

image

Tool basitçe seçtiğiniz tarih aralığında istediğiniz yada tüm kullanıcılar için contentleri getiriyor.

Select Lync Users menusune tıkladığınızda Get-CsUser bazı parametreler ile çalışarak ortamınızda bulunan ve Lync Enable edilmiş tüm kullanıcıları getiriyor. Herhangi bir kullanıcı seçtiğinizde ve Start Exporting tıkladığınızda alt bölümdeki pencereye export edilen ve localde kaydedilen tüm arşivlenmiş içerik listelenecektir.

Aynı zamanda bu dizindeki tüm .eml uzantıları .mht olarak değiştirilecektir.

Bu pencere üzerindeki herhangi bir satıra tıkladığınızda ilgili arşiv dosyası internet explorer üzerinde açılacaktır.

Aynı şekilde “Get Archieved Content for All Users” butonuna tıklarsanız girilen tarih aralığındaki tüm contenti getirecektir.

Herhangi bir user için eğer content yok ise status bar üzerinde bu size bildirilecektir.

image

Programı çalıştırmak için alt kısımda sunduğum ps1 uzantılı script içerisinde $LyncArchieveServer değişkeni içerisine ortamınızdaki lync arşiv sunucusunu yazmanız yeterlidir.

image

ps1 uzantılı dosyanızı Lync Management Shell içerisinden çağırmanız yeterli olacaktır.

Script ile ilgili tüm sorularınızı ve geliştirme isteklerinizi bana iletebilirsiniz.

www.anilerduran.com/scripts/Lync_Archive_Viewer.ps1

2 thoughts on “Lync Server 2010 – Archives Viewer

  1. I’m looking for some gui for using Lync archive. I downloaded your script but cannot run it, because it isn’t digitally signed. What can I do about it?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

43 + = 50