Lync Server 2013 – Schema Değişiklikleri

Microsoft tarafından sunulan yeni ürünlerin bir çoğu kurulumdan önce var olan Active Directory şemasında bazı değişikliklerin yapılmasını ön gereksinim olarak sunmaktadır. Bu ön gereksinimler ışığında gerçekleştirilen şema hazırlıkları ile birlikte var olan şemaya yeni attributelar ve class lar eklenir. Böylece yeni kurulan ürün ihtiyaç duyduğu bu objeleri kullanarak fonksiyonlarına devam edebilir.

Lync Server 2013 de benzer ihtiyacı duyan uygulamalar arasında yer alıyor. Sunduğu bir çok yenilikten faydalanmak isteyen organizsyonlar test ortamlarına ya da var olan üretim ortamlarına Lync Server 2013 konumlandırarak bu yeni özellikleri hızlıca test etmek istiyorlar. İşte bu noktada öncelikle var olan Active Directory şemasının Lync Server 2013 kurulumu için hazırlanması gerekiyor.

Bu blog yazısında şemanın hazırlanmasından ziyade bu hazırlık ile birlikte şemaya hangi yeni Attribute ve Classların eklendiğini inceliyor olacağız.

Lync Server 2013 ile birlikte aşağıdaki yeni Attribute lar eklenmiştir:

Attribute

Tanım

msExchUserHoldPolicies

Bu attribute içerisinde kullanıcılar için oluşturulan Hold Poliçe tanımlamaları yer alır. Birden fazla değer alabilen bu Attribute aynı zamanda Exchange 2013 tarafından da kullanılır.

msRTCSIP-UserRoutingGroupId

Bu Attribute içerisinde SIP Routing Group ID bilgisi saklanır. Aynı Routing Group ID değerini paylaşan kullanıcılar böylece aynı Front End sunucuya kayıt olacaklardır.

msRTCSIP-UserRoutingGroupId

Bu değer içerisinde Mirrored SQL Server bilgisi saklanır. Bu değer Front End sunucusu tarafından SQL sunucuya erişim için kullanılır.

 

Yukarıda bahsedilen yeni eklenen Attributeların dışında şema hazırlığı aynı zamanda aşağıdaki var olan Class larda değişiklikler gerçekleştirir:

Class

Değişiklik

Class / Attribute

User

add: mayContain

add: mayContain

ProxyAddresses

msRTCSIP-UserRoutingGroupId

Contact

add: mayContain

add: mayContain

ProxyAddresses

msRTCSIP-UserRoutingGroupId

Mail-Recipient

add: mayContain

msExchUserHoldPolicies

msRTCSIP-GlobalTopologySetting

add: mayContain

msRTCSIP-MirrorBackEndServer