Lync Server 2013 – Schema Güncelleştirmesi

Daha önceki blog yazılarımızda Lync Server 2013 ile birlikte ihtiyaç duyulan yeni Attribute ve Class ların olduğu ve bu sebeple var olan şema üzerinde bir güncelleştirme gereksinimi duyulduğunu incelemiştik.

Bu yazıda ise Lync Server 2013 kurulumu öncesi gerçekleştirilecek şema güncelleştirmesi için Active Directory ön gereksinimleri ve aynı zamanda güncelleştirme için gerekli olan PowerShell komutlarından bahsedilecektir.

Active Directory şema güncelleştirilmesi öncesi aşağıdaki ön gereksinimlerin sağlandığından emin olunmalıdır:

 • Hazırlık adımları Windows Server 2012 ya da Windows Server 2008 R2 SP1 (64-Bit) bir sunucu üzerinde çalıştırılabilir.

   

 • Bu sunucu üzerinde Lync Server Core Components (OCSCore.msi) yüklenmiş olmalıdır.

   

 • Bu sunucu üzerinde Microsoft .NET Framework 4.5 yüklenmiş olmalııdır. Windows Server 2012 içerisinde Server Manager konsolu kullanılarak bu bileşen yüklenebilir. Windows Server 2008 R2 için ilgili kaynak dosyaları SetupAMD64 dosyasının içeriğinde bulunmaktadır.

   

 • Bu sunucu üzerinde Remote Server Administration Tools (RSAT) yüklenmiş olmalıdır.

   

 • Bu sunucu üzerinde Microsoft Visual C++ 11 Redistributable yüklenmiş olmalıdır.

   

 • Bu sunucu üzerinde Windows PowerShell 3.0 yüklenmiş olmalıdır.

   

Ön gereksinimler sağlandıktan sonra yeterli haklara sahip kullanıcılar ile şema genişletme işlemi başlatılabilir. Şema hazırlığı için ilgili kullanıcının Schema Admins grubuna dahil olması, Forest ve Domain hazırlıkları için ise Enterprise Admins grubuna dahil olmaslı gerekmektedir.

Lync Server 2013 ile birlikte sunulan Lync Server Management Shell, Active Directory hazırlığı için tümleşik komutlar içermektedir. Tek yapılması gereken aşağıdaki tabloda bahsedilen komutların Lync Management Shell üzerinde çalıştırılmasıdır.

get-csADServerSchema komutu ile var olan şemanın güncelleştirme ihityacı kontrol edilir. SCHEMA_VERSION_STATE_INVALID çıktısı ihtiyaç olduğunu belirtirken SCHEMA_VERSION_STATE_CURRENT çıktısı güncelleştirme ihtiyacının gerçekleştirildiğini belirtir.

Yukarıdaki komut çıktısına göre güncelleştirme işlemini başlatmak için Install-csADServerSchema komutu kullanılır.

2 thoughts on “Lync Server 2013 – Schema Güncelleştirmesi

 1. Sayın hocam merhaba,
  Size bir konuda danışmak istemiştim. Şirketimde şaunda DirectAccess sistemi faal olup evden şirkete DirectAccess ile client’e ve Server RDP yapabiliyor ve diğer kaynaklara erişebiliyorum. Tabiki evdeki bilgisayaraım şirket domain’ine jion olmuş şekilde DirectAccess ile bağlanabiliyorum. Notebook’umda Windows 7 Enterprise Edition X64 bit işletim sistemi yüklü olup, evimden Lync 2010 çalışmakta ve online konumdadır. Fakat diğer arakadaşlar ve şirketin yarısından çoğu Windows 8.1 işletim sistemi kullanmakta olup ve DirectAccess ile evinden Lync ile connecte olamıyorlar ve Lync offline konumda oluyor. Yalnız DirectAccess çalışlıyor.
  Lync windows 7’de sorun olmuyor, Windows 8’de sorun oluyor sizin bir öneriniz veya fikriniz varmıdır? İlgi ve yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılar Hocam,

  Kenan Bal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 2