Lync Server Enterprise Voice Yenilikleri

Lync Server ile organizasyonlar var olan voice altyapılarını Lync ile entegre hale çok daha kolay getirebiliyorlar. Ayrıca Lync Server 2010 ile birlikte önceki sürümlerde var olmayan bazı voice deployment geliştirmeleri bulunuyor. Bunları kısaca inceleyecek olursak;

Media Bypass

Lync Server 2010 ile birlikte Lync istemcisi mediation server ihtiyacı olmadan direk G.711 codec kullanarak IP PBX yada media gateway ile iletişime geçebiliyor. Bildiğiniz gibi mediation G.711 güncel codec bilgisini RTAudio’ya convert ederek Lync üzerine gönderebiliyordu. Buda totalde ses kalitesini arttırırken gecikme sürelerini azaltacaktır. Yükün azalması sebebiyle mediation sunucuyu front end ile collocate çalıştırabilir ve topolojide sunucu sayısında azalmaya gidilebilir.

Lync istemcisi sip sinyalini aynı şekilde mediation sunucuya gönderirken yalnızca media gönderimini direk gerçekleştirebiliyor. Özellikle sip protokolünü desteklemeyen pbx altyapınız var ise mediation rolü Lync ile pbx arasındaki çevrimi gerçekleştiriyordu.

Böylece Lync istemcileri SRTP üzerinden G.711 codec kullanabileceklerdir.

image

 

Routing

Eğer ortamınızda birden fazla IP PBX sunucusu yada Media Gateway’I var ise, önceki sürümlerde her bir endpoint için bir adet mediation sunucu rolünü dedice etmemiz gerekiyordu. Lync Server 2010 ile birlikte bu mimaride geliştirme gerçekleştirildi. Artık tek bir mediation sunucuyu birden fazla gateway yada ip-pbx ile konuşturabiliyoruz. Böylece topoloji içerisindeki mediation sunucu rolümüzü bir adet olarak tutabiliriz.

image

 

Survivable Branch Appliance

Uzak ofislerdeki Lync Enterprise Voice özelliğini kullanan istemciler, eğer WAN trafiğinde bir kesinti olursa, voice özelliklerini kullanamayacaklardır. Lync istemcileri disconnect olacak ve telefon aramalarını gerçekleştiremeyeceklerdir. Lync Server 2010 ile birlikte third-party media gaterway üreticilerinin sundukları box çözüm SBA, PSTN bağlı olarak çalışacak ve WAN hattında çıkan sorunlardan istemcilerin bağlı kalmalarını ve telefon aramalarını gerçekleştirebilmelerini sağlayacaktır.

image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + = 9