Lync–OCS Migration konusunda dikkat edilecekler

Ortamınızda var olan OCS 2007 R2 yapısını Lync 2010’a geçirmek istediğinizde, özellikle Lync içerisinde yer alan Topology Builder sayesinde oldukça sancısız bunu gerçekleştirebilirsiniz.Öncesinde planlama fazında aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmak önemli;

 • Birlikte çalışabilme senaryolarına dikkat edilmesi gerekir.Lync 2010, OCS 2007 R2 ile migration süresince birlikte çalışabilir.Burada önemli olan kriter aynı OSC 2007 R2 Pool içerisinde bunun gerçekleşememesi.
 • OSC 2007 sürümü ile de birlikte çalışabilme desteği bulunmaktadır.
 • Ortamda OCS 2007 ve OCS 2007 R2 combine bir yapınız var ise Lync bu iki yapıyla birlikte çalışamamaktadır.
 • Yalnızca Side-by-side upgrade desteklenmektedir.In-place upgrade gerçekleştiremezsiniz.
 • Lync 2010 client’ı OCS 2007 R2 sunucu ile kullanılamaz.
 • Lync 2010 için veritabanı sunucusu versiyon bilgisine dikkat edilmesi gereklidir.
 • Lync üzerinde Edge ve Mediation rolleri, eğer enterprise voice kullanımı var ise ayrı sunucular üzerinde barınmalıdır.
 • Lync üzerindeki Topology Builder sayesinde hem konsol üzerinden, hem de Shell üzerinden, varolan OCS topolojisi Lync içerisine aktarılabilir.

9 thoughts on “Lync–OCS Migration konusunda dikkat edilecekler

 1. ocs 2007 r2 ve lync birlikte çalışabilirliği konusunda hangi roller (frontend,edge,web,mediation) ocs ve lynce ye kurmamız gerekiyor. Fronend lync olsa edge veya mediation server ocs 2007r2 olabilir mi? İlla ocs leri upgrade etmemiz gerekiyor mu?
  Cevaplayabilirseniz sevinirim.
  Teşşekürler .

  1. OCS – Lync migration tarafında zaten archiving ve monitoring sunucuları direk migrate olamıyor. Bu rollerin kritikliğine göre Lync tarafına sıfırdan kurulup eski datanın history olarak tutulması gerekiyor.

   Edge tarafında ise Lync kurulumunu gerçekleştirdikten sonra ortamda OCS Edge sunucusunu bıraktığınız takdirde Lync kullanıcıları Edge’i ve federasyonu legacy ocs edge üzerinden kullanabiliyor.Bu noktada da bir sıkıntı yaşamamanız gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

24 + = 28