Microsoft Hyper-V Server 2008 R2 ile ücretsiz Live Migration/HA

Windows Server 2008 R2 hayatımıza kısa bir süre önce girdi.En büyük yeniliklerden bir taneside Hyper-V 2.0 ile birlikte geldi sanırım.Artık Live Migration yapabiliyoruz.Nedir bu live migration?

Windows Server 2008 üzerinde fiziksel hostlar üzerinde bulunan sanal makinamı başka bir hyper-v fiziksel hosta taşımak istediğimde quick migration yapabiliyorduk.Yalnız burada ortalama 1dk gibi bir süre downtime oluşabiliyordu.Yani içerideki sanal makina ile iletişimi kaybediyorduk.Birkaç post önce yayınladığım Esx Server üzerinde vmotion videosunda ise gördüğünüz üzere sadece bir ping kaybı ile bu migration işlemini gerçekleştirebildik.

Server 2008 R2 ile gelen en güzel özellik ise artık down’a düşmeden bu taşıma işlemini yapabilmemiz.Buna Live Migration diyoruz.Tabiki vmotion’da olduğu gibi host hyper-v ler tarafından kullanılan ve virtual machineleri içerisinde barındıran shared storage ihtiyacımız bulunuyor.

Birkaç gün içerisinde vmotion’u gerçekleştirdiğim sunucular üzerinde bu kez Live Migration’ı gerçekleştirip blogda videosunu yayınlayacağım.

Microsoft’un aynı zamanda Hyper-V Server 2008 R2 isimli ayrı bir sürümü bulunuyor.Aslına bakarsanız Hyper-V’nin en stabil ve güvenli çalıştığı yapı core edition’du.Bu sebeple sadece Hypervisor barındıran standalone bir sürüm çıkardılar.Üstelik herhangi bir ücret ödemeden bunu organizasyonunuzda kullanabilirsiniz.Hyper-v Server 2008 R2 ile de Live Migration ve HA yapabilme şansımız bulunuyor.

HA(High Availability) ise aslında plansız disaster durumlarında yapının kendini ayağa kaldırmasıdır.Live Migration ile ben planlı bir şekilde bir sanal makinayı bir fiziksel hosttan diğerine taşıyorum.Örneğin içerisinde sanalları barındıran fiziksel makinamda bir donanım upgrade işlemi yapmam gerekli.Bu durumda live migration ile hiçbir kayıp yaşamadan sanalları diğer host’a atıp işlemimi bitirip geriye taşıyabilirim.Son kullanıcı bundan etkilenmez.HA ise plansız şekilde host makinada bir sorun oluştuğunda diyelimki kapandığında içerideki sanal makinaların diğer host makinada bir restart ile otomatik olarak açılması.Tabiki bunu 2008 içerisindeki Failover Cluster Service sayesinde gerçekleştirebiliyor.

Konuyu çok dağıtmayalım.Hyper-v Server 2008 R2’ya ücretsiz erişerek bu harika özelliklerden yararlanabiliyorsunuz.Yalnız kafanıza bir nokta takılabilir.Tamam Hyper-V server’ı alıp hostları kurduk.Peki Live Migration’u yönetmek için ne yapacağız.Burada karşınıza 3 seçenek çıkıyor.

1) Failover Cluster Manager/Hyper-V manager konsolları.Bunları bir Windows Server 2008 R2 üzerinden kullanabilirsiniz.

2)System Center Virtual Machine Manager 2008 R2

3)Failover Cluster Manager / Hyper-V Manager konsolunu Windows 7 üzerinden kullanabilirsiniz.

İşte burada 3. seçenekde görüldüğü gibi yapımızda Windows 7 var ise yönetmek için ilk iki seçenekteki gibi herhangi bir ürün almanıza gerek kalmıyor ve live migration/HA çözümlerinizi gene ücret ödemeden yönetebiliyorsunuz.Tabiki SCVMM ile LM/HA dışında birçok ekstra seçenektende yararlanabilirsiniz.

Bu noktadan bakıldığında Live Migration ve HA sağlayan sanallaştırma çözümleri içinde Vmware’e kıyasla ücret konusunda Microsoft biraz daha cazip geliyor.İki firmanın HA ve migration sağlayan en ucuz çözümlerine bakarsak;

Hyper-V Server 2008 R2

VMware vSphere

3 Node Cluster; 2 Socket Servers

Free

$13,470

3 Node Cluster; 4 Socket Servers

Free

$26,940

5 Node Cluster; 2 Socket Servers

Free

$22,450

5 Node Cluster; 4 Socket Servers

Free

$44,900

gibi bir tablo karşınıza çıkıyor.Vmware processor başına ücretlendirme yapıyor.Buradaki fiyatlarda fiziksel hostların içerisinde kullanılan sanal OS’lerin lisansları dahil değil tabikide.

Bu arada XEN’de Live migration ve HA sağlayan çözümünü birkaç aydır ücretsiz dağıtıyor.Geriye ücret telep eden sadece vmware kalıyor:)

One thought on “Microsoft Hyper-V Server 2008 R2 ile ücretsiz Live Migration/HA

Comments are closed.