Microsoft Outlook'da 2gb sınırını aşan pst dosyasını onarmak

Microsoft Outlook son ofiice güncellemeleri yüklenmediği takdirde,kişisel klasörleri barındıran .pst dosyaları 2gb geçerse ,hata mesajıyla bize bunu belirtir.Yalnız gariptirki Outlook üzerinde mail silme işlemine izin vermez.Ayrıca Gelen Kutusu onarma aracı(scanpst.exe) da soruna çözüm olmaz.
Bu tip bir durum karşılaşmış biri olarak bulduğum tek çözümü paylaşmak istedim.
Bu adresten indireceğimiz Microsoft’un toolu sayesinde varolan pst dosyasının istediğimiz kadarını keserek küçükltme işlemini gerçekleştirebiliriz.Yalnız veri kaybı kaçınılmazdır ve verinin pst’nin neresinden gittiğinide bilemeyiz.Aracı kullanmak için şu adımları izleriz;
İnen tool içinden Pst2gb.exe’yi çalıştırırız.Burada varolan pst’imi seçeriz.(oluşabilecek durumlara karşı bunun yedeğini almamızda fayda var.)

Ardından “oluştur” bölümünede yeni kesilmiş pst’imizi oluşturacağımız dizini ve adını gireriz.

En alt kısımdada ne kadarlık bir dosya bölümü kesiceksek bunu belitmemiz gerekir.Microsoft burada standart olarak 25mb önermiş.Tabi bu işimizi görmeyebilir.Deneme yanılma yöntemiyle bu oranı arttırabiliriz.

Bu işlemlerden sonra aracı çalıştırırız.Bir süre sonra tamamlandı mesajını alırız.

Yalnız direk bu pst’yi Microsoft Outlook için kullanamayız.İlk önce scanpst.exe ile bir onarım yapmamız gerek.
(scanpst.exe, programfiles/common files/system/mapi/1055 altındadır.)
Bu araçla yeni oluşturduğumuz pst’yi taratırız.
Bulduğu hataları onardıktan sonra bize tertemiz bir pst sunar.Bunu outlookda kullanılan önceki büyük pst ile yer değiştiririz.
Bu dakikadan sonra Microsoft Outlook’u açtığımızda sorun hallolmuştur.Artık gereksiz mailleri posta kutumuzdan temizleyerek yer açabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

21 − 18 =