Nas (Network-attached storage) Nedir?

Nas en basit anlamda herhangi bir networke direk bağlanabilen ve merkezi bir biçimde datayı saklayıp istek dahilinde bu datayı networke sunan bir teknolojidir.
Nas klasik file server teknolojisi gibi client/server ilişkisini esas alır.

nas.png

Nas aygıtımız normal bir bilgisayar gibi klavye,mouse yada bir monitore ihtiyaç duymaz.Kendi içlerine gömülmüş bir işletim sistemi sayesinde çalışırlar.Gereksinimimize göre Nas aygıtına bir veya daha fazla disk ekleyerek sahip olduğu alanı genişletebiliriz.Clientlar bir dosyaya erişmek istediklerinde bu disklere değilde NAS aygıtımıza erişmeleri yeterli olucaktır.Clientlar ise NAS’a genellikle ethernet üzerinden erişirler.Nas network üzerinde ip adresine sahip bir node olarak gözükür.Son zamanlarda wireless NAS’larda yavaş yavaş piyasada gözükmeye başladılar.
Nas sistemi kendi içinde basitçe yönetilebilen birkaç özelliği barındırır.Dsikler üzerinde kotalar uygulayabilir,authentication işlemini daha güvenli hale getirebilir,herhangi bir sorunla karşılaşıldığında e-mail ile bizi uyarmasını sağlayabiliriz.
NAS lar TCP/IP dışında bazı modellerinde HTTP desteğide sunabilirler.Böylece bir client browser üzerinden istediği dosyayı bilgisayarına indirebilir.
NAS sistemlerin geleneksek file server ların yerine tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri güvenliktir.Client taraflı herhangi bir işletim sistemi barındırmadığı için dışarıdan gelicek ataklara karşı savunması daha güçlüdür.Aynı zamanda herhangi bir problemle karşılaştığında kendini resetleyip tekrardan ayağa kalkması çok kısa bir süre alır.
Fakat bunun dezavantajıda karşımıza çıkabilir.Bir file server’ımıza gün içinde ulaşan client sayısı arttıkça cpu ve I/O değerleri oldukça yükselir ve biz bunu file server üzerinde donanımsal bir upgrade ile çözebiliriz.Fakat NAS sistemi limit seviyelerine ulaştığında bir upgrade işlemi sözkonusu olamaz bizim için.

nasp.PNG

12 thoughts on “Nas (Network-attached storage) Nedir?

 1. Domain ortamında, Active directory ile direkt olarak entegre olamadığından, erişim ve yetkilendirme konusunda problem yaşayabilirsiniz. Fakat Active directory yapısına benzer yapıyı cihaz üzerinde ana yönetim konsolundan yapabiliyorsunuz. T says:

  Domain ortamında, Active directory ile direkt olarak entegre olamadığından, erişim ve yetkilendirme konusunda problem yaşayabilirsiniz.

  Fakat Active directory yapısına benzer yapıyı cihaz üzerinde ana yönetim konsolundan yapabiliyorsunuz. Tabi bu’da size extradan zaman kaybına neden olacaktır. Ayrıca her clinet için Nas cihazına erişim için kendi yazılımını kurmanız gerekmekte.

 2. Synology ve Qnap nas server lar nas dünyasının kralı olmakla birlikte, qnap ın türkiye websitesi şu adrestedir: http://www.qnap-tr.com

  Nas sunucu aslında sadece bir dosya sonucusu olarak düşünülmek zorunda değil, ofiste qnap 209 kullanıyoruz, ve hem müzik paylaşımı, hem local webserver, ve çeşitli ağ güvenlik işlerimiz için kullanıyoruz.

 3. Gerçekten genel hatlarıyla konuyu çok güzel anlatmışsınız. NAS hakkında hiç birşey bilmiyordum temel bilgi edinmiş oldum. Emeğinize sağlık. says:

  Gerçekten genel hatlarıyla konuyu çok güzel anlatmışsınız. NAS hakkında hiç birşey bilmiyordum temel bilgi edinmiş oldum. Emeğinize sağlık.

 4. arkadaslar benımde nas uyumlu bır movıe cube var.bunu kablosuz modemimin tek slotuna baglamak ıstıyorum.ve laptop un ıle kablasuz ag uzerınden buna baglanmak ıstıyorum.nasıl yapabılrım bunu.bana yardımcı olursanız tesekkur ederım. says:

  arkadaslar benımde nas uyumlu bır movıe cube var.bunu kablosuz modemimin tek slotuna baglamak ıstıyorum.ve laptop un ıle kablasuz ag uzerınden buna baglanmak ıstıyorum.nasıl yapabılrım bunu.bana yardımcı olursanız tesekkur ederım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1