Neden bulut bilişim?

Sanallaştırma furyası sonrasında son günlerin popüler konularından bulut bilişim. Her yerde yazılanlar çizilinler, karar verici noktalarda bulunanlar için toz ve buluttan oluşmuş bir beyin fırtınasını andırıyor.

Bu noktada var olan IT organizasyonun uçtan uca kavranması, süreçlerin analizi ve tüm bu mantıksal yapılarında bulut bilişim ile kombine olduğunda getireceklerini iyi kavramak gerekiyor.

Kısaca “Neden bulut bilişim tercih edilmeli ?” gibi bir soruya verebileceğimiz cevapları listeleyelim.

– Günümüzdeki geleneksel IT modellerinde ihtiyaç duyulan altyapı ve teknolojiler için belirli bütçelerin ayrılması gerekiyor. Bu konuda yaşanan sıkıntı aylık, yıllık yada kullanıcı başına olması yerine yeni teknoloji ya da altyapı başına harcamaların gerçekleştirilmesi. Bulut tarafında ise herhangi bir altyapıya yada ürüne ödeme yapılmamaktadır. Bunun yerine aylık, kullanıcı başına operasyonel bütçelerin dışında tutabileceğiniz aplikasyonlarınızı çalıştırabilirsiniz.

– Sürekli online olabilme, mobilite bulut bilişim tercihinde göz önünde bulundurulması gereken bir nokta. Mobil kullanıcılarınız ofis bağlantılarını kopardıklarında dahi mobil cihazları ile buluta sürekli bağlı kalabilmekte, verinin iletimi daha kesintisiz yaşanabilmektedir. Windows Phone tarafındaki full entegrasyon özellikleri bulut servislerinin kullanımını çok daha efektif kılmaktadır.

– İş risklerinin minimize edilmesi. Bulut servislerine erişebilirlik seviyesinde bulut servis sağlayıcı tarafında sunulanlara bağlı olarak günümüzle karşılaştırıldığında önemli geliştirmeler bulunuyor. Devasa farmlar üzerinde, yüksek erişilebilirlik çözümleri ile donatılmış bir altyapıya sahip olan sağlayıcı tarafında erişilebilirlik seviyesinde risklerin ne kadar azalacağını tahmin edebilirsiniz. Aynı durum veri kaybedilmesi noktasında da göz ardı edilemez seviyededir. Birden fazla replike edilmiş ve bütünlüğü garanti edilmiş verileriniz sayesinde, kendi içinizde gerekli altyapıya sahip olmadan faydalanma imkanına sahipsiniz.

– Dinamik büyüme. IT organizasyonlarının neredeyse hepsi ihtiyaçları karşılamak için IT altyapılarını büyütmek zorunda kalmaktadırlar. Bu noktada hizmet verilecek kullanıcı sayısı, sunucu sayıları, kullanım oranları gibi birçok parametre devreye girer. Tüm bu analizlerden sonra her teknoloji yükseltme projesinde ayrı kapasite planlamaları yapılıp sancılı geçişlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bulut bilişimde ise yapılması gereken sadece ihtiyacın iletilmesi. Bulut servislerinde dinamik olarak büyüme ne kadar kolay ise, ihtiyaç fazlası servislerinde devre dışı bırakılması o kadar kolaydır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + = 25