.NK2

Microsoft Outlook kullanıyorsak eğer bir mail göndermek istediğimizde kime satırına örneğin a yazdığımızda daha önceden cache’de duran tüm a ile başlayan adresler sıralanır.Bu şekilde kolayca eski gönderdiğimiz kişilere ulaşabilir ve mailimizi gönderebiliriz.
Peki Microsoft Outlook bunu nasıl başarıyor.
.nk2 dosyası ile.

Documents and Settingskullanıcı adıApplication DataMicrosoftOutlook altında bulunan profilismi.nk2 dosyası,tüm bu önceden gönderilen adres bilgilerinin tutulduğu dosyadır.

Kendisi;
* E-posta iletisindeki Kime, Bilgi ve Gizli kutuları.
* Kişi kartındaki E-posta alanı.

bilgilerini tutar.

Eğer bunu kullanmak istemiyorsak (büyük şirketlerde cachede tutulan her adresin çıkması sorun yaratabilir) Microsoft Outlook üzerinde bu özelliği kapatmamız gerekir.Bunun için;

1. Araçlar menüsüde Seçenekler’e gireriz.
2. Tercihler sekmesi/E-Posta Seçenekleri ve Gelişmiş Elektronik Posta Seçeneklerini tıklarız.
3. Kime, Bilgi ve Gizli alanlarını tamamlarken ad öner onay kutusunu temizleriz.

Eğer bu özelliği başka bilgisayardada kullanmak istiyorsa profil ismine dikkat ederek yeni bilgisayarın aynı dizini altına kopyalamamız yeterli.

Eğer cachede tutulan adreslerden birini silmek istersek,yukarı ve aşağı yön tuşlarını kullanarak istediğimiz adresini üzerine gelip delete tuşuna basmamız yeterli.

Bir başka özellikten bahsetmek gerekirse http://www.nk2.info/adresinden indirdiğimiz aracı kullanarak nk2 dosyasının içeriğini görüntüleyebilir,buna eklemeler çıkarmalar ve istediğimiz değişiklikleri yaparak export edebiliriz.Bu export ettiğimiz dosyayıda Microsoft Outlook kişiler klasörüne upload edebiliriz.
Yani cachede tutulan tüm adresler bizim adres defterimize kaydolur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

47 − 37 =