Operations Management Suite Part 4 – SCOM – Ajan Dagitimi

Daha önce OMS veri iletişim yöntemlerinden bahsetmiştik. Uç noktaların OMS veri merkezine verileri iletebilmesi için öncelikle uç nokta üzerinde ajan kurulumlarının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu ajan SCOM mimarisinden alışık olduğumuz Microsoft Monitoring Agent’in ta kendisidir.

Ajan kurulan istemci direk OMS ile iletişime geçebileceği gibi ayrıca SCOM sunucusuna rapor göndermeye devam edebilir. Bu noktada yapılması gereken SCOM ile OMS arasında entegrasyonun gerçekleştirilmesidir.

Bu bolümde yerel SCOM sunucumuz ile OMS arasındaki entegrasyonu gerçekleştiriyor olacağız.

Entegrasyonu gerçekleştirmek için ilk işlemin SCOM sunucusu üzerinde yapılması gerekmektedir. Bunun için SCOM konsolu Administrator tabında “Register to Operations Management Suite” linki tıklanır.

Bu asamadan sonra SCOM sihirbazı var olan Microsoft yada organizasyon hesabınız ile bağlantı gerçekleştirmenizi isteyecek. Bu noktada aşağıdaki gibi bir uyarı alabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken Server Manager konsolu içerisinden Internet Explorer Enhanced Mode’u disable etmektir.

Ardından oturum açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önce oluşturdunuz Workspace seçimini yapabilirsiniz.

Gerekli entegrasyonu sağladıktan sonra OMS konsolunuz içerisinde bağlantıya dair uyarıyı göreceksiniz.

Bu asamadan sonra OMS ile de yönetmek istediğiniz SCOM bilgisayarlarını eklemeniz yeterli olacaktır.

Microsoft var olan SCOM yapılandırmaları için OMS desteğini UR2 ile birlikte vermeye başladı. Yani yapınızda SCOM 2012 R2 UR2 güncelleştirmesi gerçekleştirdiyseniz OMS entegrasyonunu sağlayabilirsiniz. Ayni şekilde eğer UR3 güncelleştirmesini gerçekleştirdiyseniz Proxy desteğine de sahip olacaksınız.

Proxy desteği özellikle Internet Proxy yapılandırılması gerçekleştirilmiş bir ortamdan OMS bağlantısı sağlamak istediğinizde size yardımcı oluyor. Bunun için öncelikle SCOM içerisinde ilgili Run As Profile hesabını güncelleştirmeniz gerekmektedir.

Bu noktada yapılması gereken Proxy için kullanılacak kullanıcı adi ve parola ile bir Run As Account oluşturmak ve bu Run As Profile içerisine dahil etmektedir.

Bir diğer önemli nokta oluşturduğunuz Run As Account için target olarak Microsoft System Center Advisor Monitoring Server Group objesini seçmeniz. Aksi takdirde bu Run As Account tüm sunucular üzerinde oturum açmaya çalışacak ve size gereksiz tonlarca SCOM alert/warning olarak geri dönecektir.

SCOM bağlantısı dışında bir diğer alternatif de sunucuları direkt olarak OMS hizmetine bağlamaktır. Bunun için yapılması gereken OMS ajanını ilgili sunucular üzerine farklı dağıtım yöntemleri ile göndermektedir. Bu dağıtım yöntemleri

  • Manual kurulum
  • Komut satiri ile kurulum
  • Script ile kurulum
  • Azure Resource Manager Template ile kurulum (Azure sunucuları için)

Seklinde olabilir. Öncelikle OMS portal üzerinden istenilen mimari için gerekli ajan paketi indirilir.

Ayrıca WorkspaceID ve PrimaryKey değerlerinin de kurulum sırasında kullanılmak üzere kopyalanması gerekmektedir.

Bir sonraki adımda istenilen sunucu üzerinde ajan paketi calistirilir.

Kurulum tamamlandıktan sonra Control Panel içerisinde Microsoft Management Agent’i görüntüleyebilirsiniz.

OMS konsolunda görüldüğü gibi sunucum bağlantısını gerçekleştirdi.

Ayni şekilde ARM template, komut satiri yada PowerShell ile de kurulum tek ve birden fazla sunucu için gerçekleştirilebilir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

58 − 57 =